בס"ד

לב לדעת - המכללה האקדמית הרצוג

ביכורים, פרק ג' משנה ג': קיום מצוות הביכורים כהלכתה גם על ידי האדם המכובד

צוות לב לדעת, 17/3/2015

מקצוע: משנה
כיתה: ג-ד
נושא: מסכת ביכורים פרק ג' משנה ג'

בשיעור זה נפגוש בדמותו של המלך המביא ביכורים. דרך מפגש זה נראה שגם המלך במעמדו צריך לשאת על כתפו את הביכורים. התנהלות זו תדגיש לנו את חשיבות המצווה, ואת ראיית קיום המצווה כמכבדת את עושיה ולא פוגעת בכבודם, אפילו את המלך.

פתיחה 

נרשום על הלוח שמות של אנשים הנחשבים חשובים, דוגמא:

נבקש מהתלמידים להציע אילו התנהגויות או מעשים אינם הולמים את מעמדם וחשיבותם של האנשים הללו. נרשום ליד כל דמות את ההצעות שהתלמידים מעלים.

במשנתנו נלמד על התנהגות שאינה הולמת את מעמדו של מלך ישראל, ובכל זאת הוא עושה מעשים אלה. 

 

מפגש ראשוני עם המקור

 

הֶחָלִיל מַכֶּה לִפְנֵיהֶם עַד שֶׁמַּגִּיעִין לְהַר הַבַּיִת.

הִגִּיעוּ לְהַר הַבַּיִת, אֲפִלּוּ אַגְרִיפַּס  הַמֶּלֶךְ נוֹטֵל הַסַּל עַל כְּתֵפוֹ וְנִכְנָס, עַד שֶׁמַּגִּיעַ לָעֲזָרָה.

הִגִּיעַ לָעֲזָרָה וְדִבְּרוּ הַלְוִיִּם בַּשִּׁיר, אֲרוֹמִמְךָ יְיָ כִּי דִלִּיתָנִי וְלֹא שִׂמַּחְתָּ אֹיְבַי לִי .

 

למדנו במשנה הקודמת על החליל שבו מנגנים במהלך כל הדרך לירושלים עם הביכורים. משנה זו עוסקת בהגעת הביכורים לירושלים עד שמוסר מביא הביכורים את הטנא לכהן.

הסבר המושגים במשנה:

 

התבוננות 

נשאל את התלמידים:

על מנת להקצין שאלה זו נעיין יחד עם התלמידים בסיפור דוד וארון ה'.

נקרא את הפסוקים בשמואל ב' – סיפור דוד מעלה את ארון ה' לעיר דוד:

יג וַיְהִי כִּי צָעֲדוּ נֹשְׂאֵי אֲרוֹן-ה' שִׁשָּׁה צְעָדִים וַיִּזְבַּח שׁוֹר וּמְרִיא: 
יד וְדָוִד מְכַרְכֵּר בְּכָל-עֹז לִפְנֵי ה' וְדָוִד חָגוּר אֵפוֹד בָּד: 
טו וְדָוִד וְכָל-בֵּית יִשְׂרָאֵל מַעֲלִים אֶת-אֲרוֹן ה' בִּתְרוּעָה וּבְקוֹל שׁוֹפָר: 
טז וְהָיָה אֲרוֹן ה' בָּא עִיר דָּוִד וּמִיכַל בַּת-שָׁאוּל נִשְׁקְפָה בְּעַד הַחַלּוֹן וַתֵּרֶא אֶת-הַמֶּלֶךְ דָּוִד מְפַזֵּז וּמְכַרְכֵּר לִפְנֵי ה' וַתִּבֶז לוֹ בְּלִבָּהּ: 
כ וַיָּשָׁב דָּוִד לְבָרֵךְ אֶת-בֵּיתוֹ וַתֵּצֵא מִיכַל בַּת-שָׁאוּל לִקְרַאת דָּוִד וַתֹּאמֶר מַה-נִּכְבַּד הַיּוֹם מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר נִגְלָה הַיּוֹם לְעֵינֵי אַמְהוֹת עֲבָדָיו כְּהִגָּלוֹת נִגְלוֹת אַחַד הָרֵקִים: 
כא וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל-מִיכַל לִפְנֵי ה' אֲשֶׁר בָּחַר-בִּי מֵאָבִיךְ וּמִכָּל-בֵּיתוֹ לְצַוֹּת אֹתִי נָגִיד עַל-עַם ה' עַל-יִשְׂרָאֵל וְשִׂחַקְתִּי לִפְנֵי ה': 
כב וּנְקַלֹּתִי עוֹד מִזֹּאת וְהָיִיתִי שָׁפָל בְּעֵינָי וְעִם-הָאֲמָהוֹת אֲשֶׁר אָמַרְתְּ עִמָּם אִכָּבֵדָה: 
כג וּלְמִיכַל בַּת-שָׁאוּל לֹא-הָיָה לָהּ וָלָד עַד יוֹם מוֹתָהּ: 

 

לאחר קריאת הפסוקים, נשאל:

נחזור אל המשנה שלנו. נסביר ונדגיש לתלמידים שבכל הדרך לירושלים יכול המלך לתת את הסל לעבדיו לשאת אותו אך בהגיעו לעזרה צריך הוא בעצמו לשאת על כפתו ולהביאו לכהן.

לפי מה שלמדנו עד כה, חלק ממצוות ביכורים היא נשיאת הביכורים על ידי המביא עצמו על כתפו. לפיכך התנהלות זו על אף שהיא לכאורה לא מתאימה לכבודו של מלך, על המלך לעשות אותה ולקיים את המצווה.

נערוך השוואה מהירה יחד עם התלמידים בין אגריפס לבין דוד:

 

הפנמה

גם בימינו שאלת הכבוד של אנשי הציבור ניצבת במקומה. אחד המקומות בהם באה לידי ביטוי התמודדות זו התרחש לפני כשנתיים כאשר ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו ישב אבל על אביו. נקרא עם התלמידים כתבה שדנה באבלותו של ראש הממשלה. 

נפנה את התלמידים לחשוב לפני המפגש עם הכתבה, מה יכולות להיות הבעיות וההשלכות לכך שראש ממשלה יושב שבעה. והאם היו מגדירים את חובותיו באופן שונה מאדם רגיל.   

 

סגירה שהיא פתיחה

למדנו בשיעור זה על הערך של קיום המצוות שבקיום המצוות עושים את רצון ה' וכולנו עבדי ה' גם המלך וגם כל אדם מכובד אחר שיהיה, אמורא או תנא , קיום רצון ה' הוא הכבוד הגדול ביותר שיכול אדם בעולם הזה לקבל.  גם בחיי היום יום שלנו בחברה, עצם השותפות כחלק מהחברה היא החשובה וכל משימה היא חשובה גם כזו שנדמה לי שאינה ראויה לי לפי כבודי.


תגיות: בית המקדש, מצוות, קדושה, כבוד