תיכון
יסודי
גני ילדים
חלופות בהערכה > דוגמאות לשיקופים > שיקוף פרק - נבואה- דוגמא לתשובות תלמידה

שיקוף פרק - נבואה- דוגמא לתשובות תלמידה

בס"ד                                                                                                                 מהרה נבנה המקדש ומלאה הארץ דעה את ה'

שיקוף פרק -  נבואה 

תשובות


1. בחרתי במקור הלימוד על אליהו בחורב ומקור על ההתגלות למשה בסנה. בשני המקרים אנו רואים מנהיג (אחד משמש ואחד בפוטנציה) שמתבודד במדבר וה' מתגלה אליו. דמיון נוסף בין שתי ההתגלויות זו צורת ההתגלות של הי"ת. היינו מצפים לראות משהו גדול ונשגב, מלא הוד והדר. אך לא כך, ההתגלות היא דווקא בקול דממה דקה – אצל אליהו, ובסנה שפל וקטן אצל משה. העניין הזה של צורת ההתגלות הנשנית יוצר דמיון בין שני המקורות ומלמד אותנו שמלך מלכי המלכים אינו נמצא רק בארמונות הגדולים, הוא לא צריך דווקא רעש. ר' יהושע בן קרחה מגדיר את זה כך: "למה מתוך הסנה? ללמדך שאין מקום פנוי בלא שכינה – אפילו סנה". בכל מקום, גם הקטן ביותר – שם תהיה התגלות, דווקא שם, דווקא "בקול דממה דקה".
עוד קשר בין שתי ההתגלויות זו תגובת הנביאים הגדולים למפגש הישיר עם אורו של ה'. הבהלה, הפחד והיראה באים לביטוי באותה צורה – הסתרת פנים. על משה נאמר: "ויסתר משה פניו", ועל אליהו נאמר "וילט פניו באדרתו". דבר זה רק מוכיח לנו את גדולתו ועוצמתו של המעמד.

3. "רוח הקודש לכל אדם" – כוזרי, מאמר רביעי אות ט"ו. – המקור הזה מאוד משמעותי בשבילי. כשקראתי אותו ממש "אורו עיניי"... כאילו חיכיתי למשפטים האלה. וככל שאני קוראת אותו שוב זה רק מעצים את ההרגשה של האמת שבו. המקור הזה מתחבר לי לקטע מהספר "מקימי" של נועה ירון- דיין. שני הקטעים מדברים על אמונה בה' יתברך מתוך התגלות, שלעומת כל החקירות השכליות הן כאין וכאפס. המקורות האלה כ"כ משמעותיים בשבילי מכיוון שלא קל להסביר אמונה בימינו, והרבה פעמים אדם עומד מול השאלה "איך , למה אתה מאמין?", וכמו שהכוזרי מסביר בעוד מקומות – חקירה שכלית זה טוב ויפה אך זה לא מספיק. ובאמת הדבר שהכי גורם להאמין, לאהוב, להתמסר – זהו מפגש בלתי אמצעי עם בורא עולם. בחברה כיום, אם אדם יבוא ויאמר "דיברתי עם אלוקים", "שמעתי והרגשתי אותו" עלולים לשלוח אותו ח"ו לאשפוז. אך ספר הכוזרי בא ואומר לנו שכן, כולנו יכולים להגיע למקום הזה של מפגש הדדי עם ד' ית"ש, ולא סתם יכולים אלא צריכים!!. אם לא נאמין שזה יכול לקרות, אם לא נשאף לזה - זה לא יגיע. ואז יהיה לנו הרבה יותר קשה לענות לעצמנו על שאלות. מרגע שפגשתי את אלוקים באמת –פשוט מפגש, אני מאמינה חד משמעית. ולכן, איני יכולה לעשות שקר בנפשי ולא לשמוע לדבריו, זהו הבסיס לאמונתי.

4. בחרתי ברב הנזיר זצ"ל. מבחינתי הוא סימן של גאולה. נפעמתי מאוד מהרצון והאמונה החזקה שלו בכך שתשוב הנבואה, עם כל התהפוכות שבדורנו והתעצמות הכפירה והבלבול הוא בא להדגיש את התעצמות הקודש., את המדרגות שעמ"י עולה עכשיו. עצם זה שהוא לקח על עצמו מנהגים ייחודיים אך לא שכח מהכלל שממנו הוא ניזון, רק מראה על גדולתו הרבה. שמעתי לפני כן על הרב הנזיר אך
אף פעם לא קראתי את עדותו על עצמו, שלאחר כל ההכנה וההכוונה הגדולה הוא זכה לחוש קרבת ד' בצורה כ"כ ישירה. והוא מתאר את זה בכ"כ הרבה אהבה, שזה גורם לכ"א שקורא את זה רצון לטעום ולו מעט מהרגשה זו. ניסיתי להרגיש ולהבין מה הרב הנזיר חש בזמן ששמע את קול ה' בקרבו. כמובן, שוודאי לא הגעתי לקצה קצהו. אך ברור לי שרגש זה הוא הכי עליון, והכי נהדר בעולם, והלוואי שנזכה.

5. הייתי שמחה שנעסוק גם במפגש עם ד' דרך החומר דרך הדברים שנראים לנו כ"כ יומיומיים, ולא מחוברים לרבש"ע. איך אנו עובדים על עצמנו ועל אישיותנו כך שנצליח לפגוש את ד' יתברך עם הדברים הפשוטים והנמוכים הללו?
בנוסף, אשמח שנעמיק קצת במפגש עם ד' דרך הטבע והבריאה. וגם דרך עם ישראל. האהבה לעמ"י ואהבת ד', כבוד עמ"י וכבוד ד'. ניצחון עמ"י – ניצחון ד'. איך אנו רואים את הקב"ה דרך המַראָה הזאת ששמה "עם ישראל" –תודה!

6. השיעור "תורת חיים" חשוב מאוד לדעתי, והוא תרם לי הרבה מאוד. הדיונים, החשיבה המשותפת, הגיוון בהעברת המסרים, המפגש עם דעות וצורות חשיבה שונות- כל אלו דברים מבורכים ולענ"ד כדאי להמשיך בהם. האמצעים הללו, השיעורים הייחודיים הללו עוזרים לנו בבני'ה האישית ובעבודת ד' ית"ש הפרטית.
אני מאמינה שהושקעה מחשבה רבה בתכנון תכנית הלימודים הזו, ואכן – רואים שהתכנים מגוונים,
נוגעים בנקודות חשובות ומעניינות, שלא תמיד באות לידי ביטוי בשיח היומיומי. אולי אפשר להוסיף לתכנית דבר, שיגרום לכך שהקבוצה תהיה יותר מגובשת ויותר יעילה, יכול להיות שכדאי לשלב שיעורים שמועברים על ידי בנות ו/או שיתוף הקבוצה בכישורים אישיים - למצוא מקום שבו אפשר יהי'ה לחבר את הכישורים שכל אחת התברכה בהם – בין אם זה נגינה, ציור, כתיבה או משחק לנושא הנלמד ולתורה – שהיא תורת חיים. אני מקווה שיהיה בזה שיתוף פעולה וכו'.

 

 

 

 


 

הדפסה

חדש באתר

מספרים בפיוט- הלל בארובה
סיפורו של הלל מזמן אותנו לשיח על התמדה, ועל לימוד תורה בימים של קור וחורף

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן