תיכון
יסודי
גני ילדים
מאמרים > כלי הנחיה

כלי הנחיה

תרבות של אמפתיה בחינוך

רמי אלגרבלי, דינה כהן אור, היילי רוזנבלום, יצחק שטרנברג

המאמר עוסק בחשיבותה של האמפתיה הן כלפי המורה והן ביחסי מורה- תלמיד. במאמר מוצעות מספר התנסויות לתרגול אמפתיה וליצירת אווירה אמפתית בחדר המורים ובבית הספר כולו. (פורסם בביטאון מכון מופ"ת אוקטובר 2012)
קרא עוד

כוחה של אמפתיה

סרטון מצויר העומד על ההבדל הדק אך המשמעותי שבין סימפטיה ואמפתיה, ונותן דגש איך לתת לאחר תחושה אמפתית, ואיך להימנע מתגובות שעלולות להרחיק את תלמידינו. (2:40 דקות)
קרא עוד

סרטון - איך לנהל דיון רגשי בכיתה?

חלי ברק שטיין

הפסיכולוגית חלי ברק שטיין מסבירה כיצד להתכונן לדיון על נושאים רגשיים בשיעור. מורה צריכה להתייחס לרגשות -- מה זה אומר?
קרא עוד

המורה כמנחה: הנחיות להבניית המסגרת

אבנר כהן זמיר

המעבר להוראת הנחיה וללמידת חקר רצוף בקשיים רבים. המורה פוחד לאבד שליטה – ובצדק. אבל יש דרכים להתגבר על הקושי.. אבנר כהן זמיר הוא מורה ומנחה פדגוגי בביה"ס " מבואות הנגב" ודוקטורנט לחינוך.
קרא עוד

שיחה אישית אפקטיבית בין מורה לתלמיד

ערן רון

למרות חשיבותה של השיחה האישית, מורים רבים מתקשים לבצעה משום שאין זה דבר פשוט לבצע שיחה אפקטיבית. אין זה נכון לזמן שיחה אישית מבלי לנסות ולחשוב על מהלכה, על הכלים שבהם יש להשתמש ובעיקר על מטרתה. מטרת מאמר זה ללמד את המורה לשפר את יכולת ההקשבה שלו לתלמיד, לאפשר לו להשתמש ביותר אמפתיה כלפיו, להביע רגשות באופן חופשי, להקטין את האגו שלו כדי להיות מרוכז בצרכים של התלמיד, ולא של עצמו, ולעזור לו למצוא פתרונות משותפים למורה ולתלמיד.
קרא עוד

זה יחולל מהפכה בחינוך

טכנולוגיות רבות הבטיחו לחולל מהפכה בחינוך, אך המהפכה על ידי המדיות השונות הרחיקה לכת. סרטון קצר המתאר את היתרונות כמו גם הסכנות הטמונות בתהליך זה. (7:22 דקות)
קרא עוד

תיאום ציפיות וניסוח הסכם קבוצתי

חגית גברעם

המאמר עוסק בחשיבות של עריכת תיאום ציפיות כשלב מקדים לעבודה עם קבוצה, מצביע על העקרונות המנחים ביצירת הסכם עם קבוצה, ובסוף מציע רעיונות לתרגילים ומשחקים ליצירת תיאום ציפיות עם הקבוצה.
קרא עוד

שאלות לעבודה עם קלפים

טלי ויטנברג

המאמר מתאר את השימוש בקלפים בעבודה עם קבוצה על יתרונותיו הרבים, ומציע רעיונות מעשיים לשימוש בכלי זה בשלבים השונים של העבודה עם הקבוצה.
קרא עוד

מנחה הקבוצה

נאוה רוזנוסר

המאמר עוסק במאפיינים הנדרשים למנחה הקבוצה, בגבולות כוחו וסמכותו, ובסגנונות הנחיה שונים הנובעים מאישיותו הייחודית של המנחה.
קרא עוד

ניהול דיון בכיתה

חגית גברעם

המאמר עוסק בחשיבות של יצירת דיונים בכיתה, מציע מבנה לניהול הדיון, דוגמאות לשאלות מנחות, ונותן רעיונות שונים ומגוונים להפעלות בעזרתן ניתן לעורר את הדיון.
קרא עוד

סרטון- הקשבה מודעת

ג'וליאן טרז'ור

"בעולמנו ההולך ונהיה צעקני יותר ויותר", כך אומר מומחה השמע ג'וליאן טרז'ור, "אנחנו מאבדים את יכולת ההקשבה שלנו." בהרצאה הקצרה והמרתקת הזו, טרז'ור מספר על חמש דרכים שיכוונו מחדש את אוזניכם לכדי הקשבה מודעת -- עבור אנשים אחרים ועבור העולם שסביבכם.
קרא עוד

חדש באתר

משנכנס אדר
שיעורים לחודש אדר

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן