תיכון
יסודי
גני ילדים
בלוג > תשע"ו

תשע"ו

מחשבות על אמת, תסכולים ותקווה – בפתיחה של שנה חדשה

ורד ליפשיץ

קריאה לעמידה מול האמת, שלעיתים מראה את הקמטים, והשומות, את הפגמים והמישגים, אך מאפשרת לנו לקחת אחריות וליצור מציאות חדשה, טובה מזו שהייתה.
קרא עוד

מה עושים בחופש? נחים!!!

שרית שוסהיים

החופש הגדול הוא הזדמנות לזמן של עצירת האקטיביות ולנשימה. כולנו זקוקים לבועות של זמן שבהן מה שצריך הוא חופש. פשוט חופש. עלינו לתמוך ולתת אמון גם בהרפיה ולהציע זאת כאופציה בריאה ואפשרית. עצם האישור הזה יכול לאפשר גילויים עתידיים של אקטיביות בריאה, מחוברת, יצירתית ומשמחת.
קרא עוד

למלא את החלל

נעמה פרנקל

מחשבות על תפקידנו כהורים וכמורים ללמד את התלמידים כיצד למלא את הזמן הפנוי שלהם בעיסוקים ובתחביבים שיתנו סיפוק ותחושה של זמן משמעותי.
קרא עוד

אשר לשלמה

רעות ברוש

בתחילת חול המועד פסח נפטר מעימנו ד"ר שלמה בן אליהו, שהיה מן המייסדים והמובילים של "לב לדעת". הדברים הבאים מוקדשים לזכרו הטוב ולעילוי נשמתו.
קרא עוד

"ליל הספר"

רינת שיק

מצוות ׳והגדת לבנך׳ היא הזדמנות להתבונן במקומם המרכזי והמיוחד של הסיפורים בחיינו ובחיי ילדינו ותלמידנו. אפילו "כולנו חכמים, כולנו נבונים" מצווה עלינו ללמוד לספר סיפור, ללמוד להקשיב לו. להיות סיפור.
קרא עוד

משלוח מנות

משה וינשטוק

משלוח המנות ההדדי בפורים קשור לסיפור העומק האנושי במגילה. הנתינה יכולה לגאול את האדם ואת החברה מהגלות ומהבדידות.
קרא עוד

מספיק לשחק- עכשיו לומדים! על משחקים והפסקות

ישראל יוקל

מנקודת מבטם של ילדים, לעיתים עיקר ההתרחשות בבית הספר היא דווקא בשעת ההפסקה. האם אנחנו בסה"כ מבוגרים שמפסיקים לתלמידים שלנו את ההפסקות? האם אנחנו גוזלים מהם שעות משחק חשובות? על הקשר בין משחק ללמידה...
קרא עוד

תופרות מהלב

עירית פרלמוטר

רשמים וחוויות מהשטח של מורה שהקימה חדר תפירה באולפנה. יוזמה מקסימה ומעוררת השראה.
קרא עוד

מכתב מאמא לראש הישיבה

נ' , מנחה בלב לדעת

מכתב מרגש מאמא שבנה מבקש להתקבל לישיבה תיכונית אל ראשי הישיבות. על הפער בין הנדרש מהנערים להחצין בבואם להתקבל לישיבה לבין העובדה כי הם עדיין נערים רכים.
קרא עוד

פרי עושה פרי

רעות ברוש

השמחה האמיתית בחינוך ילדים ותלמידים היא לראות "פרי עושה פרי". לא לראות רק את פירות העשייה שלנו, אלא את הפירות הצומחים ממנה: אם זרענו טוב בליבו של הילד, והוא מושיט יד ומשפיע את הטוב הזה כעת במקום אחר- הרי זה עץ פרי עושה פרי.
קרא עוד

לזכרו של הרב יהודה קופרמן ז״ל

ורד ליפשיץ

דברי פרידה ממייסד המכללה בירושלים, הרב יהודה קופרמן ז״ל, שהלך השבוע לעולמו.
קרא עוד

הרוצה להעשיר יצפין

ורד ליפשיץ

ממשיכים בסדרה של סיורים בבתי ספר מעניינים ברחבי הארץ, על מנת להכיר גישות שונות בנוגע ללמידה, "לפתוח את הראש" וללמוד מניסיונם של אחרים. חוויות מהסיור השני - בית הספר האנטרופוסופי בהרדוף.
קרא עוד

בתנועה מתמדת

שרית שוסהיים

לפני כשבועיים התחלנו בסדרה של סיורים בבתי ספר מעניינים ברחבי הארץ, על מנת להכיר גישות שונות בנוגע ללמידה, "לפתוח את הראש" וללמוד מניסיונם של אחרים. הסיור הראשון שלנו התקיים בבית הספר הניסויי בירושלים. מוזמנים לקרוא את הרשמים.
קרא עוד

עצה לו הדרך

הרב אורי ליפשיץ

הדרך עצמה, ההליכה בה, התהליך, יכולה ללמד אותנו דברים רבים. במקום לנסות לעקוף את הקשיים והמעקשים, אנחנו מוזמנים להטות אוזן לעצותיה, תפילותיה ושיעוריה של הדרך.
קרא עוד

יתחדשו וישובו ימי החול

ד"ר משה וינשטוק

המתח בין האירועים המיוחדים לבין השגרה, הוא מתח של חיים, שמלווה אותנו בצדדים רבים בתקופת חיינו. הזמנים המיוחדים מעוררים תקוות, ציפיות, חלומות גדולים, ויחד עימם באה התחושה הטובה של ההתעלות וההארה, או קרובת משפחתם- האכזבה והנפילה.
קרא עוד

אולי יעניין
אותך גם...

חדש באתר

השתלמויות בבתי ספר
אנו מציעים לבתי ספר השתלמויות שנתיות ומפגשים חד פעמיים לאורך השנה ובחופשת הקיץ וכן ליווי פדגוגי מתמשך. רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן