תיכון
יסודי
גני ילדים
חדר מורים > מדרשיר

מדרשיר

שבט - מקום וגעגוע

לרגל יום מורשת גוש קטיף, נתמקד בקשר בין האדם לאדמה, ודרכו נתחבר לסיפור של גוש קטיף. נכתב בשיתוף מרכז קטיף.
קרא עוד

מדרשיר - פתיחה

צוות לב לדעת

במדור 'מדרשיר' נעלה הצעות ללימוד סדנאי של צוות המורים בבית הספר, סביב חודשי השנה. כאן תוכלו לקרוא רקע קצר על הסדנאות וכמה עצות למנחה.
קרא עוד

תשרי- תפילת הדרך

צוות לב לדעת

תחילת שנה היא כיציאה לדרך, למסע. מסע של גילוי ופליאה, מסע של למידה וצמיחה. כדרכה של יציאה לדרך, היא מלווה בתקוות ובתפילות שתהא זו דרך טובה ושנגיע בשלום ובשמחה למחוז חפצנו. הלימוד יעסוק בתפילת הדרך ובשיר "עולה בשביל" של אהרן רזאל.
קרא עוד

תשרי בגרסת הדפסה

צוות לב לדעת

סדנת מדרשיר- תשרי בשחור לבן המתאים להדפסה
קרא עוד

חשון- ילדים

צוות לב לדעת

חודש חשון הוא תחילתה של השגרה הברוכה בבית הספר, יום ועוד יום, המצטברים לכדי תקופת זמן משמעותית. אחד מאתגרי השגרה הוא במעבר היומיומי מהמרחב הביתי אל המרחב הבית ספרי. בעקבות השיר 'ילדים' של אביתר בנאי, המפגש יוקדש לחשיבה משותפת על הדרכים להפוך את בית הספר למרחב מוגן, שיש בו אלמנטים של בית, מבלי לטשטש את ההבדל בין בית ומשפחה לבין בית הספר.
קרא עוד

חשון בגירסת הדפסה

צוות לב לדעת

סדנת מדרשיר- חשון בשחור לבן המתאים להדפסה.
קרא עוד

כסלו- אור

צוות לב לדעת

ימי כסלו הם ימים בהם היום הולך ומתקצר, ושעות החושך מתרבות. דווקא בתקופה זו מגיעים ימי החנוכה, שמלמדים אותנו את כוחו של נר קטן להאיר באור יקרות. אור הנר הוא גם ביטוי לאור פנימי, אור הנשמה. מתוך המפגש עם האור נתבונן גם על עצמנו ועל תלמידינו במבט מאיר.
קרא עוד

כסלו בגירסת הדפסה

צוות לב לדעת

סדנת מדרשיר- כסלו בשחור לבן המתאים להדפסה.
קרא עוד

טבת- אהבה

צוות לב לדעת

חודש טבת הוא חודש בו אנו מציינים את תחילת המצור על ירושלים, מצור שסופו בחורבן בית המקדש, וכן את יום הקדיש הכללי לנרצחי השואה. אירועים אלו מציפים את היחס שבין השבר לשלם, בין הכאב לנחמה, בין הדין לאהבה. בעקבות השיר 'רצוף אהבה' של ישי ריבו, נדון במורכבות זו כפי שהיא באה לידי ביטוי גם בקשר שבין מורה לתלמיד.
קרא עוד

טבת בגרסת הדפסה

צוות לב לדעת

סדנת מדרשיר- טבת בשחור לבן המתאים להדפסה.
קרא עוד

שבט- צמיחה

צוות לב לדעת

חודש שבט הוא חודש בו העצים, שעמדו עד כה בשלכת, מתעוררים מתרדמת החורף בה היו שרויים והצמיחה המחודשת ניכרת בהם. על פי חכמינו, בחודש שבט עולה השרף באילנות ומתחילה החנטה בפירות. השרף הוא לשד החיים של העץ, שבתקופה זו מתגלה מבין חרכי הגזעים. חגיגת הצמיחה אינה כשהעץ עומד בתפארתו, מלא עלים ירוקים ופרחים או פירות, אלא דווקא ברמז הראשוני ביותר לצמיחה. מבט זה על כוחות החיים הסמויים מן העין ניתן לאמץ גם במרחב שלנו, המרחב שבין מורה לתלמיד ולהתאמן באמון בצמיחה, הרוחשת תמיד מתחת לפני השטח. בעקבות השיר "קולות העשב והאדמה" שכתב אהוד מנור.
קרא עוד

שבט בגירסת הדפסה

צוות לב לדעת

סדנת מדרשיר- שבט בשחור לבן המתאים להדפסה.
קרא עוד

אדר- מסכות

אחד ממנהגי חג הפורים, האהובים במיוחד על הילדים, הוא מנהג ההתחפשות. יום התחפושות בבית הספר הוא חגיגה קרנבלית אמיתית. כמה טעמים ניתנו למנהג ההתחפשות וביניהם סיפור מגילת אסתר כסיפור של כיסויֹ והסתרה כאשר מאחורי ההסתרה מתגלה ההשגחה האלוקית המנהלת את מהלך העניינים אל עבר הישועה וההצלה. בסדנה זו נעסוק במהותן של המסכות בכלל, ובמסכות שאנו לובשים כמורים בפרט.
קרא עוד

אדר בגירסת הדפסה

סדנת מדרשיר- אדר בשחור לבן המתאים להדפסה.
קרא עוד

ניסן - אביב

צוות לב לדעת

חודש ניסן הוא חודש של לידתו של עם ישראל, וזכרון הגאולה שחווינו בחודש זה. הרב קוק במשפט לחודש ניסן כתב כי "יציאת מצרים תישאר לעד האביב של העולם כולו" בסדנא זו, נתחקה אחר משמעותו של האביב לאדם ולעולם ואחר אפשרות ההתחדשות והצמיחה בחיינו.
קרא עוד

ניסן בגירסת הדפסה

צוות לב לדעת

מדרשיר ניסן בשחור לבן המתאים להדפסה
קרא עוד

אייר - חיבור

חודש אייר הוא חודש המאגד בתוכו ימים רבים בעלי משמעות לאומית. מצד אחד הוא מהווה גשר בין פסח לבין שבועות, וימי ספירת העומר מלווים אותו לכל אורכו ובתוכם יום ל"ג בעומר, מן הצד השני בדורנו הוענקו לו משמעויות נוספות, רבות הוד: יום הזיכרון, יום העצמאות ויום ירושלים. בסדנה זו נעסוק בחודש אייר כחודש של העמקת זהותנו הלאומית והחיבור לשרשרת הדורות, הן עבורנו והן כמחנכים- עבור תלמידינו.
קרא עוד

אייר בגרסת הדפסה

צוות לב לדעת

מדרשיר אייר בשחור לבן המתאים להדפסה
קרא עוד

סיוון- ערפל

צוות לב לדעת

חודש סיוון הוא החודש בו עמדו ישראל למרגלות הר סיני וקיבלו תורה משמים. קבלת התורה תלויה גם בהכנתו של האדם ובהפיכתו לכלי לקבלת השפע והאור. בסדנא זו נעסוק בנדרש מאיתנו כדי לקבל תורה, בקשיים ובמחירים. כמו כן נעסוק במשמעות הדברים גם עבור עולם הלמידה ורכישת הידע בבית הספר.
קרא עוד

סיוון בגירסת הדפסה

צוות לב לדעת

מדרשיר סיוון בשחור לבן המתאים להדפסה
קרא עוד

תמוז - געגוע

צוות לב לדעת

חודש תמוז הוא חודש הקשור בזכרון הלאומי שלנו עם ימי אבל וצער- צום י"ז בתמוז, ותחילתם של שלושת השבועות, ימי בין המיצרים, שסופם ביום העצוב בשנה, תשעה באב. מעבר לאבל ולצער על החורבן, ימים אלו הם גם ימים שמשוך עליהם חוט של כיסופים וגעגוע- למה שהיה, ומה שיכול עוד להיות... בסדנא זו נעסוק במשמעותו ובכוחו של הגעגוע בחיינו, בעקבות שירו של יונתן רזאל "הגעגוע".
קרא עוד

תמוז בגירסת הדפסה

מדרשיר תמוז בשחור לבן המתאים להדפסה
קרא עוד

אב - בניין

צוות לב לדעת

חודש מנחם אב הוא חודש בו ממעטין בשמחה ומתכנסים באבלות על חורבן בית המקדש. יחד עם האבלות, אנו גם מתפללים להתגשמות דברי הנביא כי יום זה עתיד להיהפך ליום של ששון ושמחה, עם ביאת המשיח ובניית בית המקדש במהרה בימינו אמן. חודש זה הוא הזדמנות להתבונן במעשים קטנים של בניין וצמיחה בחיינו, המכוונים להגשמת חזון גדול. בעקבות שירה של נעמי שמר "ייבנה המקדש". הסדנא מתאימה להעברה כחלק מימי הערכות לקראת שנה חדשה בבית הספר.
קרא עוד

אב בגירסת הדפסה

מדרשיר אב בשחור לבן המתאים להדפסה
קרא עוד

אלול- סתו יהודי

צוות לב לדעת

חודש אלול הוא חודש של מעבר משנה לשנה, אוסף אליו את השנה שחלפה ומוליך אותנו אל עבר שנה חדשה. כאשר שנת הלימודים מתחילה בחודש אלול אנחנו מתחילים את השנה עטופים באנרגיות 'אלוליות' של תפילות וכיסופים. הלימוד בסדנא זו יהיה סביב שירו של אברהם חלפי 'סתיו יהודי'. בשיר זה ישנה התייחסות לזמן ולחיבור בין המתחולל בטבע ובין מה שמתעורר בנפש, לקראת אלול והימים הנוראים.
קרא עוד

אלול בגרסת הדפסה

צוות לב לדעת

סדנת מדרשיר- אלול בשחור לבן המתאים להדפסה.
קרא עוד

חדש באתר

מורים עושים רוח
מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו- מורים עושים רוח- לקבל השראה, למצוא רעיונות, להתייעץ, לשתף ולשאול שאלות.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן