תיכון
יסודי
גני ילדים
מאמרים > שילוב סרטים בהוראה > סרטים ליחידת בית חינוך ומשפחה

סרטים ליחידת בית חינוך ומשפחה

רשימת סרטים הנמצאים באתר ויכולים להשתלב בהוראת יחידת "בית, חינוך ומשפחה". בליווי תקציר הסרט וההקשר המומלץ בנושאי הלימוד.

פרק א': טובים השניים מן האחד

א. מהות הקשר בין איש לאישה

סוד הטבעת

על טבעת אירוסין בעלת עבר וסמליות עמוקה למשפחה שהולכת לאיבוד לאחר החתונה. מה יקרה בין בני הזוג בעקבות זה? האם האיש יעמוד לצד שירה אשתו או לצד משפחתו הזועמת?


ב. מציאת בן/ בת זוג

חינוך בגרוש

נחמה היא שדכנית במגזר הדתי המתמחה בפרק ב' (גרושים וכד') היא עושה זאת בשמחה ובהתלהבות . כיצד תגיב על הידיעה שביתה שלה יוצאת עם אדם גרוש?


"זכר ונקבה ברא אותם" על השוני בין גברים לנשים


תיקון חצות

בני זוג הנתקלים בקשיים בתקשורת ביניהם זוכים לתיקון בעקבות מפגש לילי מופלא. על שלום בית ותקשורת בין המינים.
 

ג. פרו ורבו:  


אחכה לך

סיפורו של זוג שזכה לילד לאחר 10 שנות עקרות.

ילדים זה שמחה

כיצד מגדלים 10 בנות ו-9 בנים בדירת 4 חדרים? חודשיים עברו מאז נולד הילד ה-19 למשפחת זמנהוב מצפת. כתבה מיוחדת על המשפחה ברוכת הילדים


פרק ב': יצר ויצירה

בקשר לספר

אביחי- נער דתי, ושיר- נערה חילונית בודקים את האפשרות לקיים מערכת יחסים ביניהם. ונתקלים בקשיים עקב אורחות חייהם ותפיסות העולם השונות שלהם. הסרט מעלה גם את נושא ההתמודדות עם איסור נגיעה.  

פרק ג': מתי להינשא? 


נבנית מרסיסים

רעות, בת 17 , פוגשת את אייל , 24, ושוקלת להתחתן אתו על מנת להימלט מבעיותיה עם הוריה. ידידות שנרקמת בינה לבין נעמי, אישה זקנה, עוזרת לה להגיע להחלטה.


שקיעה אחרונה

ליה, סטודנטית אמנית מוכשרת חולמת על לימודי ציור בלונדון. מאידך היא חולמת על הקמת משפחה. עליה להכריע בין חתונה לבין לימודי אמנות בלונדון.

 

פרק ו': בניית הבית


א. אהבה וכבוד:

 שתי מתכות בטבעת אחת

כשברכה התחתנה עם דיוויד הוא היה דתי "רציני", כמו שרצתה. עד שלפתע, ביום בהיר אחד, דיוויד הודיע שהוא חוזר בשאלה. לבני הזוג יש ארבעה ילדים . בפני ברכה עמדה השאלה האם לפרק את המשפחה, או להישאר יחד למרות הפערים שנוצרו ביניהם. האם האהבה תנצח? 

ב. שלום בית:

הרי את מקודשת לי

סרט תיעודי על זוג הורים שחיו בשלום ובשלווה, עד שבגיל מבוגר האב חזר בתשובה, והאם לא משלימה עם המציאות החדשה. מה קורה כאשר הקשר עם הקב"ה תופס את מקומה של הזוגיות?

ג. מנהגי הבית:

71 מטר מרובע

לפעמים צריך ללכת כדי לחזור. לשכוח כדי להבין. חזי הולך לפנות חפצים אחרונים מבית הוריו יום לפני שהדחפורים מגיעים להרוס את הבית בעכו. 24 שעות אחרונות בבית ריק מחפצים ומלא בזיכרונות. יממה עם אבא, אמא, ביורן בורג ומזוזה ישנה. שתי מעשיות , על הורים שנשכחו ותובנות שיזכרו תמיד. הסרט מעלה את השוני בין מנהגי עדות המזרח למנהגי האשכנזים. 


ד. תקשורת:

תיאום כוונות

בחור ובחורה הנמצאים בקשר לקראת חתונה מתמודדים עם השלכותיו של פיגוע בבית הקפה בו ישבו. על ציפיות בקשר ותקשורת זוגית.

פרק י': גירושין


לך שלום
חייו של איתמר משתנים כאשר אביו עוזב את הבית לפתע. היסודות המשפחתיים המובנים מאליהם מתערערים והמשך השגרה עומד בסימן שאלה. במהלך הסרט איתמר יעבור תהליך שבמהלכו יגלה מהי משמעותה המחייבת והחזקה של המסגרת המשפחתית.


הורי סיפור אהבה
דנה, תלמידת תיכון, מקבלת לבצע כשיעורי בית במגמת הקולנוע תרגיל בנושא "הוריי, סיפור אהבה".הבעיה של דנה היא שלא נשאר סיפור ולא נשארה אהבה בין הוריה. הוריה מתגרשים ודנה לומדת לחיות עם המציאות החדשה ולגדול ממנה.

למקורות העוסקים בכפיית גט על בעל הנוהג באלימות כלפי אשתו:

אחת מעשר

דרך סיפורם של זוג דתי רגיל, לכאורה, מתאר הסרט סימנים מקדימים לאלימות שצריכים להדליק "נורה אדומה" בכל קשר זוגי.

אסורה

סרט העוסק בנושא האלימות במשפחה ודרכים לזהות "אורות אדומים" בקשר. רחלי, בחורה בכיתה י"א, מתאהבת במשה, בחור שהיא פוגשת בעבודה. לאט לאט הוא מתגלה כקנאי ואלים. כאשר רחלי משתתפת בשיעור בו רואים קטע מהסרט "אחת מעשר" היא מבינה בזכות השיעור את הבעייתיות בקשר

בגיא צלמוות

לירון (24) נישאת לבחור ערבי, עוברת לגור בכפר שלו ונולד להם בן. ככל שעובר הזמן חייה הופכים לגיהנום. עד שהיא מחליטה לקחת את גורלה בידיה.

פרק יא: חובות ביחסי הורים וילדים


הישיבה

סצנה קצרה מתוך הסדרה התיעודית "הישיבה" המתארת את ההתנגשות של מתבגר מול הוריו כשעליו לבחור אם להמשיך את מסלול חייו שאחרי התיכון לישיבה או ללימודי מקצוע.

משפחה על גלגלים

סרט קצר המראה את חייה של משפחת שולמן החיה ביער בתוך... אוטובוס. על הנאמנות לאמת שלהם כלפי החיים גם אם היא שונה מהמקובל, ועל הערכים החשובים באמת בחיים- משפחה וילדים. 

הדפסה

חדש באתר

מורים עושים רוח
מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו- מורים עושים רוח- לקבל השראה, למצוא רעיונות, להתייעץ, לשתף ולשאול שאלות.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן