תיכון
יסודי
גני ילדים
מאמרים > שילוב סרטים בהוראה > סרטים מומלצים- חלק ב'

סרטים מומלצים- חלק ב'

חננאל רוזנברג

רשימת סרטים מומלצים לסדנאות ולשיעורי חינוך, לכל סרט מובא תקציר וכן פירוט הנושאים הקשורים אליו.

סרטי שואה

אמן
סיפורו האמיתי של קצין אס. אס. וכומר נוצרי, שמגלים את תהליך ההשמדה של הנאצים ומנסים להשפיע על האפיפיור שיצא בפומבי נגד מעשי הזוועה, ללא הצלחה. על התעלמות הנוצרים והכנסיה, ועל שתיקת העולם. הסרט מציג את השואה 'בלי שואה', ללא מראות זוועה, ומדבר על הצד של 'שתיקת העולם', 'שתיקת הכנסיה' וכו'.
מומלץ מאד.


החיים יפים
דרמה על גבול הקומדיה הטרגית, המתארת את המאבק לקיום של אב המסתיר את בנו במחנה ריכוז בתקופת השואה. סרט עדין וסוחט דמעות של צחוק וכאב, שעורר מחלוקות רבות על האופן בו מציג את השואה ואת הקיום בתוכה.

תלמיד מצטיין מידי
תלמיד הכותב עבודה על דמויות נאצים בשואה, מגלה פרטים אפלים על עברו של שכנו שהשתתף במלחמת העולם השניה כקצין אס אס. הוא עורך עיסקה עם השכן, וככל שנכנס יותר ויותר לעברו הנאצי של השכן, מרגיש כיצד הדברים מתחילים לחלחל לאישיותו בעל כורחו.

האיש שלכד את אייכמן
כנ"ל, גירסה שונה במקצת (אמריקאית קצת יותר) של סיפור לכידתו של אייכמן.

הבריחה מסוביבור
סרט מרגש וקשה המתאר את המרד במחנה ההשמדה בסוביבור בתקופת הנאצים. התיאור נאמן למציאות (הסרט נעשה בעזרת שחזור של 'בוגרי' המרד שחיים כיום).

רשימת שינדלר
סרטו של סטיבן שפילברג על אוסקר שינדלר - גרמני נהנתן המציל מאות יהודים במפעל אותו מנהל, תוך סיכון עצמי ותשלום כסף רב. (חובה לצנזר)

יעקב השקרן
סרט המתאר את סיפורו של יעקב, תושב הגטו היהודי, אשר מפיץ שמועות שוא על רדיו הנמצא ברשותו - למרות סכנת המוות בכך - ועל נצחונות דמיוניים של בעלי הברית, כדי לרומם את רוח תושבי הגטו. סרט קצת איטי ומתאים לקבוצות קלות יותר, אבל מאד מומלץ. (כדאי לקחת את הגירסה האחרונה עם רובין וויליאמס).

אירופה אירופה
סיפורו האמיתי של שלמה פרל, צעיר יהודי שהתחפש לגרמני ועבר את השואה בפנימיה של 'נוער-היטלר' בגרמניה, תוך ניסיון תמידי להסתרת יהדותו. מתאים גם לגילאים צעירים, אבל מצריך צינזור חמור קודם להקרנה!
אחרי צנזור, מתאים לחטיבה.

חנה סנש
סיפורה של חנה סנש, חייה בארץ ושליחותה באירופה - עד הוצאתה להורג על ידי ההונגרים.

הפסנתרן
סרט המספר על ההינצלות של פסנתרן יהודי המתחבר בחלק הארי של וארשה. קצת פחות 'שואה', ויותר הסיפור האישי שלו.

ללא גורל
סרט חדש ומצוין, המתאר בעיניים של ילד (הבמאי) את המעבר מחיי נוחות בהונגריה של שנת 1944 – דרך כל ייסורי מחנה הריכוז ואושוויץ, עד לשחרור.

רכבת החיים
מעיין גירסה מוקדמת יותר – וטובה הרבה יותר, לסרט 'החיים יפים'. סיפורה של עיירה אשר עם התקדמות הנאצים מחליטה לארגן רכבת גירוש עצמאית – כאשר בני העיירה מתחפשים למגורשים ולחיילים הנאצים, וכך להגיע עד הגבול. סרט עם הרבה ציניות, הומור דק וכאב גדול (בעיקר בסיום). הסרט מציג בצורה מופלאה את חיי העיירה הפנימיים עם המחלוקות בין המשכילים, הקומוניסטים, דור הילדים ודור ההורים – הכל בצורה של אגדה מודרנית, עם סוף מפתיע וקשה, אשר מנחית את הצופה אל המציאות הכואבת.

סרטי 'מעלה' מומלצים

כתובת הדואר:
בית הספר מעלה לקולנוע לטלוויזיה ולאמנויות
שבטי ישראל 20 ירושלים, 95105
טלפון: 02-6277366
פקס: 02-6277331


• אמא של שבת
שלוש אחיות בשנות העשרים לחייהן חוזרות לבית אמן האלמנה לשבת. הבכורה, שדרנית רדיו, הרווקה שבחבורה, יצאה מהמעגל הדתי. השנייה, דתית בורגנית, צריכה ללדת כל רגע . גיבורת הסרט, האחות הצעירה, אשת אברך, כמהה לילד אך עודנה עקרה. במהלך השבת יעלו זיכרונות מבית אבא, שיציפו כאבים והתמודדויות, ויחייבו כל אחת מהן להיפגש עם נשיותה ועם אימהותה.
32 דקות
עוסק בנושא יחסי הורים ילדים, משפחה, התמודדות עם אובדן, הכיוונים השונים בציבור הדתי (חרד"לים, דתל"שים וכו').

• קצת אחרת
חוה, בחורה חרדית, ביטלה את ארוסיה לפני חצי שנה. כעת מציעים לה שידוך חדש, והיא מלאת ציפיות. בפגישה נכונה לחוה הפתעה ואכזבה... למרות כל הקשיים, נוצר בין השניים סיפור אהבה.
25 דקות
מתמודד עם נושא השידוכים אצל החרדים, אולם עוסק באמת ביכולת לקבל את השונה, בשפיטת אדם על פי החיצוניות שלו (למשל, אדם נכה) מול היכולת להעמיק ולקבל. נוגע בצורה מדהימה גם בנושא היכולת לבקש סליחה, והיכולת לסלוח.


• קשורות
בבי, סבתא של נטע, חולה באלצהיימר. האישה שהיא הכי אוהבת נעלמת לה, ונטע צריכה להתמודד עם זה. על נטע להתמודד גם עם אמה חנה, וזה אף פעם לא היה פשוט. עכשיו, כשחנה מטפלת בבבי, זה הופך להיות בלתי נסבל. סרט על אמהות ובנות, על רגישות, על זקנה והתבגרות.
18 דקות
סרט חזק ועצוב, נוגע בצורה ישירה בנושא הזיקנה, יחסי הורים-ילדים בשלבים כאלה בחיים, עם כל הקשיים והבעיות.


• אושר
חתונה, בעל, ילדים, משפחה. החיים של רחל מתנהלים לפי התכנית. השאלה היא - התכנית של מי? הכל כל כך קבוע מראש, עד שרחל יכולה ממש לצרוח. השאלה היא - האם היא עוד זוכרת איך?
13 דקות
על שאלות של מימוש עצמי, חלומות בחיים מול המציאות הקשה והכואבת, קריירה ומשפחה.

• א-מיישע

מערכת היחסים החמה בין מנדל - ניצול שואה מבוגר, לבין חוזה - העוזר שלו, עומדת למבחן, כשמתברר שלחוזה אין רשיון עבודה והמשטרה מגיעה לשכונה כדי לאסור עובדים זרים.
18 דקות
מתאים לעיסוק סביב סוגיית העובדים הזרים בארץ, כאשר הסיפור גם על רקע הקרע שבין הורים מזדקנים לילדיהם.


• תפילה זכה
עוד מעט יום הכיפורים, ועדיין חסר עשירי למניין. שוורצמן הגבאי אובד עצות. לעזוב את המושב אי אפשר. זה הבית, ואין לאן ללכת. לרוזה אשתו מציעה לצרף את בנם, מנחם, הסובל מפיגור קל = לתפילה. מנחם מעולם לא התפלל, ואביו חייו להשתנות בכדי לקבל את השונות של בנו, וליצור איתו קשר אמיתי בפעם הראשונה בחייו.
26 דקות
סיפור על התגובות המורכבות במשפחה וביישוב לילד החריג.

• איכה

איכה היא נערה צעירה שגדלה בתוך עולם המתנחלים ביש"ע. הוריה קראו לה בשם מגילת הקינה הנקראת בתשעה באב, יום חורבן המקדש, שהוא במקרה גם יום הולדתה. בהגיעה לגיל 18 מבקשת איכה לשנות את שמה לשם רגיל, ובכך לנסות לחיות את חייה מחוץ לעולם הסמלים, הסטיקרים והסיסמאות
21 דקות
הסרט מתאים לדיון בנושא החברה הדתית, היחיד ועולמו הפרטי מול מוסכמות החברה.

• חוק הדתיים השלובים
אלי, רווק דתי, יוצא לבליינד דייט בעל כורחו. הוא אוסף את הבחורה הלא נכונה אל לילה מטורף והזוי ברחובות ירושלים. קומדיה רומנטית על דייטים ודתיים.
25 דקות
קומדיה בנושא היכרויות, דייטים, והתאמה בין בני זוג.

• כחלום יעוף
הלל ליברמן יצא יומיים לפני יום כיפור 2000, בדרכו האחרונה לקבר יוסף הנטוש בשכם. עטוף בטלית, ללא מזון ונשק, יצא הלל בתחושת שליחות אל מותו הברור. איפה נחצה הגבול בין אמונה לטירוף? על מה אדם מוכן למות? מה צומח בין המיתוס החי לבעל המת?
30 דקות, תיעודי
על אמונה, מסירות נפש, הגבול בין אמונה לוהטת לבין טירוף רגעי. על המחיר האישי והמשפחתי של מסירות הנפש של הפרט.

• עיתונים ופרחים
כרמל מחפשת אהבה, אבל לה, כבחורה דתייה ישנם קריטריונים מורכבים יותר. לכן, כשהיא נתקלת במיקי, מחלק העיתונים המקומי, היא מנסה דרך שונה. ובכל זאת, האם ניתן להתפשר על עקרונות מהותיים ולזכות במעט אהבה?
26 דקות
על דתיים ודתיים-לייט, ועל הדילמות של מה באמת חשוב בזוגיות.

• פורים
מערכת יחסים בין בחור, בחורה, והחבר של הבחור, על רקע חג הפורים. שלושתם בשנות העשרים המוקדמות, שלושתם דתיים, החווים חיים דתיים שונים. עודד אשר עולמו הדתי מתרכז בהקפדה החיצונית על מעשה המצווה, מתאהב ברותי, בחורה רוחנית ומיוחדת ש"התחילה אתו", ומצד שני נמצא חברו שי, החברותא מהישיבה, שמציג עולם משולב של דתיות. על רקע הבדלים דתיים ואישיים הולך הקשר ומסתבך
28 דקות
סרט נפלא העוסק בדתיות 'רוחנית' לעומת הקפדה חיצונית על מצוות. מתאים מאד לדיונים בנושא חשיבות המצוות, הקפדה 'טכנית' מול עומק ורוחניות, וכן לנושאים של אהבה, תפילה ומשמעותה ועוד.


סרטים עצמאיים

• משחק ביתי
סיפור הגירוש דרך העיניים של טורניר הכדורסל האחרון לנוער בגוש קטיף. ההתמודדות של הפיצוץ המתקרב, מול הנסיון לחיות כרגיל עד הרגע האחרון.
ניתן להשיג את הסרט דרך הבמאי:
ירון שיין yaronshane@yahoo.com


• מרכבה ירוקה – גילי גולדשמידט
הדרמה מספרת את סיפורו של יאיר-סאשה, בחור דתי מחבר העמים שהתנתק מזהותו הרוסית ועומד להתחתן עם חברתו הישראלית. כשיאיר-סשה מקבל חבילה מדודתו שבאוקראינה — חלומו עומד להתרסק. בחבילה חפצים של אימו שנפטרה — חפצים אותם בקשה להעביר דווקא אליו. משהו בחבילה מערער את כל מה שהוא חשב על עצמו. חפץ קטן מטלטל את כל מסכת חייו ומביא אותו לבחינה מחודשת של הבחירות שבחר במהלך חייו. הגילוי החדש מעמת אותו עם סביבתו הקרובה ועם עולמו הרוחני-דתי ושולח אותו למסע בעקבות עברו הרוסי. מסע שבסופו הוא מסוגל לבחור מחדש מי הוא, מה הוא רוצה מחייו ומה מקומו בחיי

מתאים מאד לקראת חג שבועות, סביב נושא הגיור, משמעותו והמורכבות הרבה שבו.
אפשר להשיג אצל הבמאי, גילי גולדשמידט: טלפון - 02-5831371
מייל - giligo2@bezeqint.net, hedvago@bezeqint.net

הדפסה

חדש באתר

משנכנס אדר
שיעורים לחודש אדר

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן