תיכון
יסודי
גני ילדים
בלוג > תשפ"א > מסע למידה

מסע למידה

מתניה מאלי, צוות לב לדעת

מהו מסע למידה?

מסע למידה הוא הזמנה לחלום והזמנה לנסיון משותף להכין את הכלים כדי להגשים אותו. יצאנו למסע פעם אחת, היה לנו כיוון כללי ויחד עם המורים דייקנו, יצאנו למסע פעם שניה עם קבוצה חדשה של מורים - וגילינו כי כשהולכים ביחד במסע מגלים שהתכליות שלו מרובות ומגוונות כמספר הצועדים בו ואף יותר. הנה תיאור דרך קצר שמסביר ולו במעט מהם מסעות למידה

כאשר יצאנו למסע הדגשנו כי ההליכה המשותפת אל התוצר היא מפתח למוטיבציה של הלומדים, כאשר מתאימים את התוצר לשותפים במסע (תלמידים ושותפים נוספים) הוא  משמש כמגדלור אליו האוניות מתכנסות, כפסגה אליה כדאי ושווה לטפס. האתגר המשותף שבטיפוס, המטרה הברורה, הכישורים אותם לומדים בדרך, הנוף שרואים כשמגיעים לפסגה - הופכים את תוצר המשותף לאמצעי המאפשר לתלמידים עם כישורים שונים לצעוד בדרך המשותפת והמגלה, ביחיד ובחבורה, כוחות שונים ומגוונים.

כשהתקדמנו במסע ראינו עד כמה השותפות משמעותית, ראינו כי המסע יוצר שותפויות חדשות ומעניינות, בין כל המשתתפים ובינם לסביבתם. כאשר מתחילים ללכת אל היעד מגלים כי לא ניתן להגיע אליו לבד ומגלים שהצעידה המשותפת מעניינת יותר, מגלים כי לאנשים עם כישורים שונים יש תפקידים שונים. הבנו כי שותפות היא בראש ובראשונה שותפות שלנו המורים עם התלמידים ואחר כך שותפות בינם לבין עצמם ולבסוף היא נפתחת החוצה. היצירה המשותפת רותמת אנשים בכל גיל בכל שלב בחיים. היצירה המשותפת שוברת את קירות הכיתה ואת קירות בית הספר ומצדיקה תעוזה וחיבורים שלא היינו מעלים על דעתנו.

ומכיוון שכך, נוכחנו לדעת כי שותפות תלויה בבחירה. אם רוצים ללכת ביחד חייבים לתת לשותפים שלנו במסע את ההזדמנות לחשוב אתנו על המסע, לבחור את הדרך שלהם, לבחור איך עושים ולבחור מה עושים (כל גיל והבחירה המתאימה עבורו). תנאי לשותפות היא בחירה והכרה אמיתית בחירות הרצון של כל השותפים. 

כשהתחלנו לתכנן את המסע בפועל, גילינו כי רק כאשר אנו הולכים במסע דרך ארצות לא נודעות, הוא הופך ממסלול צפוי מראש, למסע שיש בו סקרנות ובחירה ומקום לכל צועד. ארצות לא נודעות הם אזורים במסע בהם המורה והתלמידים נמצאים ביחד בעמדה של סקרנות כלפי העולם וכלפי המעשה החינוכי-לימודי. לפעמים הארצות הלא נודעות הן התעניינות אמיתית בעולם של התלמיד במחשבות שלו על מה שלמדנו, בעמדה המשפחתית שלו ביחס לסוגיה הנלמדת. לפעמים הן אזור שאנו מגדירים בתוך "חומר" הלימודים שיש בו מקום לשיטוט לתעיה וליוזמה. יש תלמידים שנכוון אותם לארצות הלא-נודעות, נראה להם את השער ונלווה אותם בטיול ויש כאלו שפשוט נתיר את אסוריהם והם יוליכו אותנו הלאה מעבר למה שיכולנו לדמיין.

כשעצרנו להפסקה באמצע הדרך כדי לחשוב לאן הגענו ולאן אנו הולכים, גילנו כי המשוב וההערכה, נקודות הכאב של תלמידים ומורים כאחד, הן אוצר של אור ריפוי ותקווה. גילנו שכאשר המשוב הוא דיאלוגי ותהליכי משתנה הדינמיקה בין המורה לתלמיד, ומשתנה הדרך כולה. משוב דיאלוגי תהליכי הוא משוב שבו יש שיח על  המטרות המשותפות ועל הדרך להגיע אליהן, הוא מתרחש במהלך הדרך ולא בסופה, תפקידו לסייע לכל השותפים בצעידה אל היעד. במקום משוב סמכותי שיפוטי אנו מציעים התבוננות משותפת שיש בה הושטת יד לעזרה ולא חריצת דין. במצב זה כל השותפים במסע מוזמנים למשוב והערכה שהם חשיבה משותפת על היעדים והדרכים להגיע אליהם. כאשר מצליחים ליצור משוב דיאלוגי-תהליכי, מגלים כי המשוב הוא הזמנה לקשר ולא לפרידה, לעבודה משותפת ולא לעוינות, לסקרנות ולאכפתיות.

כשעבדנו על ארוע הסיום גילנו כי המפה והנראות הם המשוב הראשון שלנו לעצמנו על המסע שאנחנו מכינים והם השער לדיאלוג ביננו לכל השותפים במסע. המפה היא הצהרה על המסע וככזו היא המשוב הראשון שלנו לעשייה החינוכית שלנו, כאשר אנחנו רואים את המפה אנחנו רואים במבט אחד את הכל – ומיד יודעים איפה אנחנו, לאן אנחנו הולכים ומה צריך לעשות. אנו מבינים מה יש במסע, מה חסר בו ומה מיותר. המפה מסייעת לנו להבין איך הדרך שלנו נראית. כאשר המפה לא ברורה או לא מובנת, אנחנו רואים זאת בעינינו ובעיני התלמידים והשותפים - ומתכננים מחדש את הדרך.

ולבסוף, דבר מה חדש שלמדנו במסע הלמידה השני, כאשר יצאנו למסעות למידה:

במרכז המסע עמדה מילה אחת: "חירות". החירות ללמוד, לבחור ולעשות. סביבה כמו לוויינים, הסתדרו שאר המילים ובמסע השני גילנו כי במרכז המסע נמצאת המילה ריפוי, וכי מה שאנחנו מחפשים הוא לתת למורים ולתלמידים הזדמנות לרפא את התלמידוּת והמוֹרוּת שלהם. לצאת מהתבניות הנוקשות אל החסד שבקשר החי בין אנשים מבוגרים, אנשים צעירים, חכמת הדורות והזמן המיטיב.

 

הדפסה

חדש באתר

מסעות למידה
יוצאים לדרך עם מסע למידה למורי מקצועות הקודש ומסע למורי מקצועות רבי המלל.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן