תיכון
יסודי
גני ילדים
מאמרים > בית ספר מצמיח > להפוך את הכיתה למרכז של אהבת למידה

להפוך את הכיתה למרכז של אהבת למידה

שושנה הימן

המאמר מתאר את הנקודות החשובות אותן יש לפתח בכדי שילד ילמד באמת ויאהב את הלמידה, ואת חשיבות הקשר האישי בינו לבין המורה.

בס"ד

להפוך את הכיתה למרכז של אהבת למידה

שושנה הימן

מורה בכיתה ד' אמרה לא-מכבר לתלמידיה שלא לשאול שאלות עד שתסיים ללמד קטע מסוים בספר.ילדה אחת הרימה ידה בהכנעה ואמרה, "אבל כבר יש לי שאלה, ואם לא אשאל אותה, לא אצליח להתרכז וכשתגמרי כבר אשכח מה רציתי לשאול!"

לעתים אנו טועים בכך שאנו סבורים שילדים הם מבוגרים מיניאטוריים, בעלי יכולת ללמוד ולהתנהג בכיתה בדרך שאנו מצפים מהם. דומה הדבר לכך שנצפה שהעץ יניב פרי מיד לאחר שנטענו אותו. ילדים יכולים ללמוד רק כשאנו מספקים להם את התנאים הנכונים הנחוצים להם כדי להיות פתוחים ללמידה.

הדבר החשוב ביותר שעל המורה לשקול אינו כמה מידע וחומר היא יכולה לדחוס למוחו של הילד, אלא דווקא מה מקרין הילד. האם יש לילד רצון ללמוד? האם הילד שואל שאלות? האם הוא סקרן? האם הוא מבטא את הרעיונות והדעות שלו-עצמו? רק כשמעודדים סקרנות ועניין אפשר למשוך את הילד ללמידה. אבל אם האג'נדה היא לפטם את הילד במידע, הרי זה רק עניין של זמן עד שעניינו של הילד בלימודים ידעך והלמידה תהפוך לתרגיל יבש של צבירת מידע לשם קבלת ציון. גרוע מזה, לילד כבר לא יהיה איכפת אפילו מהציון. יש לקדם בברכה שאלותיו של הילד. הן מעניקות למורה צוהר אל דרך חשיבתו של הילד ומסייעות לו להבין מה הם צרכיו של הילד.

כדי שהילדים יהיו מעוניינים ללמוד, הם צריכים להיות מסוגלים לחשיבה אינטגרטיבית, וחשיבה מסוג זה מתחילה להתפתח אצל הילד רק מגיל 5, ואז הילד זקוק לתרגול רב כדי לפתח אותה. איננו יכולים לצפות לכך שילד יגלה עניין בלמידה, ילמד לבחינות, או יעשה את שיעורי-הבית שלו בעת שדברים אלה עדיין לא הפכו לאג'נדה שלו. תחילה עליו להצמיח את היכולת לשקול צדדים אחרים של נושא, כך שיוכל לבחור את הדבר שנכון לעשותו. אין זה דבר שלומדים, אלא יותר פריה של התפתחות בריאה. למעשה, ילדים מגלים באופן טבעי התנגדות לאדם שכופה עליהם סדר, אלא אם נוצר ההֶקשר הנכון. הֶקשר נכון זה נקרא היקשרות. כשהילד מקושר באורח פעיל למורתו, הוא ילמד, יקשיב, יעשה את שיעורי-הבית שלו, וילמד לבחינות פשוט משום שהוא אוהב את מורתו ורוצה להשביע את רצונה. זה כוחו של אינסטינקט ההיקשרות.

כשהמורה מעבירה לתלמיד את המסר, "אין לי זמן לשאלותיך; מה שעלי ללמד חשוב יותר ממה שיש לך לומר; אתה התלמיד שלי רק אם אתה יודע להתנהג,"| הילד אינו יכול להיקשר אליה משום שאין מקום בשבילו במערכת היחסים הזו. הילד צריך לאהוב את מורתו כדי שהלמידה תתרחש לפני שהילד בשל דיו ליטול אחריות ללמידה. מה שהילד צריך לשמוע מהמורה (ולהרגיש) הוא, "שאלותיך ורעיונותיך חשובים לי; אני נמצאת פה כדי לדאוג לצרכיך; אתה התלמיד שלי בלי קשר לאיך שאתה מתנהג." הילד ילמד ויתנהג כשורה מתוך אהבה למורתו. יש אינסטינקטים שטבועים בילד. זה מקור סמכותה של המורה וכוחה להורות. אם נשקיע את עצמנו בהפיכת כיתותינו ומגרשי המשחקים של בית-הספר לבסיס בטוח ומוגן שבו הילדים יכולים להיקשר בנקל למוריהם, נעבור כברת דרך ארוכה בנתיב הפחתת האלימות בבתי-הספר שלנו ובשחרור היצירתיות המולדת של הילדים, אהבתם ללמידה ורצונם הטבעי להיות טובים (למען אלה שהם מקושרים אליהם).

 

שושנה הימן, מנהלת לייף סנטר-המרכז להורות מקושרת, מנהלת מכון ניופלד  ישראל

www.lifecenter.org.il   1599-550-777     info@lifecenter.org.il        

הדפסה

חדש באתר

פורים קטן
שיעורים לחודש אדר

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן