תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > תיכון > ספרות > עת שערי רצון - מערך שיעורים

עת שערי רצון - מערך שיעורים

בת אל ששי
הדפסה
מקצוע: ספרות, שירת ימי הביניים
נושא: פיוט

שיעורי ספרות באתר לב לדעת  נכתבו על ידי מורים ומדריכים מנוסים ועיקרם הם הצעות הפנמה והשראה. על כל מורה להפעיל שיקול דעת לגבי הוראת התכנים. מאמרים מוסמכים לתכני הבגרות מופיעים רק באתר הרשמי של מפמ"ר ספרות בחמ"ד ד"ר טלי יניב

 

שיעור 1 - הכרות עם הפיוט

מטרות השיעור:

מטרות מטריאליות:

1.      התלמידה תכיר את הפיוט " עת שערי רצון"

2.      התלמידה תדע את מאפייני הפיוט

3.      התלמידה תבין את הנושא המרכזי בפיוט

4.      התלמידה תזהה דרכי עיצוב בפיוט.

מטרות ערכיות:

1.      הבת תבין את המשמעות העצומה של עקדת יצחק.

2.      הבת תפנים את חשיבותו של ראש השנה כיום גורלי

קהל היעד: בנות אולפנא בכיתה ט', כיתה הטרוגנית.

ידע קודם: מכירות את המושג " פיוט". יודעות את מאפייני הפיוט אך צריכות תזכורת כמו כן לגבי דרכי עיצוב. מכירות את סיפור העקדה.

 

מהלך השיעור:

פתיחה:

המורה כותבת על הלוח "עקדת יצחק"

שואלת את הבנות- מה הן יודעות על עקדת יצחק?- כותבת את תשובותיהן על הלוח מתחת למילים " עקדת יצחק".

המורה: אנחנו מתחילות נושא חדש- " עקדת יצחק". אנחנו הולכות ללמוד מספר יצירות ספרותיות העוסקות בעקדה. נפגוש משוררים שונים שכל אחד מהם נתן אינטרפרטציה חדשה לעקדה ואיך הוא רואה אותה. היום נתחיל עם פיוט מוכר מאוד העוסק בעקדה.( המורה מפנה את התלמידות לספר הלימוד)

מאפייני הפיוט:

כמו שאמרנו השיר שלפנינו הוא פיוט. מה אתן יודעות על הפיוט? ( אפשר לשאול שאלות מכוונות כמו- באיזה תקופה נכתב? במה הוא עוסק בעיקר? למה נכתבו הפיוטים? מה מיוחד בפיוטם?)...

· כותבים על הלוח- מאפייני הפיוט. בואו נעשה סדר בכל מה שאמרתן... ( הבנות מעתיקות מהלוח)- מאפייני הפיוט:

 1. שיר בנושאי קודש

       2.נכתב בימי הביניים.

       3. יש בו אקרוסטיכון- חיבור האותיות הראשונות בכלבית יוצרות את שם הפייט

       4 .תפארת הפתיחה: הבית הראשון בכל פיוט מיוחד יותר משאר הבתים בפיוט בכך   שהוא ממצא בתוכו את המסר המרכזי של הפיוט ויש בו יותר אמצעי עיצוב מבשאר הפיוט.

א.       קריאת הבית הראשון של הפיוט[1][i]. שאלות – מי רוצה לנסות ולהסביר את הבית במילים שלה?

·         המורה תסביר את הבית- הבית הזה הוא מן הקדמה לכל הפיוט הוא מדבר על המשמעות של ראש השנה ועל הבקשה של עם ישראל מהקב"ה.

·         קריאת הבית השני. שאלה- מה אנו פוגשים כאן לראשונה- את עקדת יצחק.

·         קריאת הבתים עד הבית החמישי.

ב.       עבודת כיתה:

אנו רואים כי הפייטן בעצם מספר את סיפור העקדה אך לא כמו שאנו מכירות אותה. מה לדוגמא שונה בין הסיפורים?..

האם הפייטן "המציא" מחדש את סיפור העקדה???? – לא. הוא שילב מדרשים בסיפור העקדה.

-    המורה מחלקת כרטיסיות- נספח א' – כל זוג מקבל כרטיסיה עם מדרש, והזוג צריך לאתר את המדרש בפיוט.  בנוסף כל זוג יקבל כרטיסיה עם דרך עיצוב  ספרותית- גם אותה יש לאתר בשיר.

ג.        בגלל שאין זמן עד סוף השיעור לכל זוג להגיע לכל הכרטיסיות העבודה תימשך בתחילת השיעור הבא.

ד.       סיום- לאסוף את הכרטיסיות ולשאול- מה עשינו היום?

לכתוב על הלוח – ע"פ תשובות הבנות: מאפייני הפיוט. נושא הפיוט- העקדה. דרכי עיצוב בפיוט.

 

 

שיעור 2 - המשך " עת שערי רצון"

מטרות השיעור:

מטרות מטריאליות:

1.      הבנות יישמו את מאפייני הפיוט בפיוט הנלמד

2.      הבנות יכירו את המושג " מבנה מסגרת".

מטרות ערכיות

1.      הבנות יכירו בערכה של העקדה כי אירוע מכונן במסורת ובהיסטוריה היהודית.

ידע קודם נדרש: הכרת סיפור העקדה המקראי, נוכחות והבנת השיעור הקודם.

מהלך השיעור:

פתיחה:

בואו נזכר מה למדנו בשיעור הקודם. כותבים על הלוח" עת שערי רצון". ומתחתיו כותבים: מאפייני הפיוט, דרכי עיצוב בפיוט, מדרשים הנזכרים בפיוט- שורה אחרי שורה. היום נסיים את עבודת הכיתה הזוגית מהשיעור הקודם, נסכם אותה ונמשיך להעמיק בפיוט.

גוף השיעור

א.       לתת 10 דקות לבנות לסיים את הכרטיסיות מהשיעור הקודם.

ב.       כל זוג ייקרא מדרש אחד ויומר באיזה בית בפיוט הוא מופיע . ( חלק מהזוגות ייקראו מדרשים וחלקם ייקראו דרכי עיצוב בשיר).

מדוע לדעתכן השתמש הפייטן במדרשים? האם לא הספיק לו הסיפור המקראי?- דיון בכיתה.

אם כן נסכם ונאמר שהפייטן הכיר את הסיפור המקראי ורצה להוסיף לו נפח ולהשלים " פערי מידע" דברים שלא כתובים לנו במקרא כמו על הדו שיח בין אברהם ושרה- המדרש משלים את המידע ולכן הפייטן הוסיף אותם לפיוטו

ג.        קראו שוב את הבית הראשון והאחרון בפיוט.

מה מיוחד בבתים אלו?

במה הם שונים משאר הפיוט?

אם הבנות עדיין לא יודעות ניתן לכוון אפילו יותר ולשאול- האם סיפור העקדה מופיע בהם?

-          הבית הראשון בפיוט והבית האחרון בפיוט יוצרים לנו מן מסגרת לשיר, ויש להם נושא משותף- ראש השנה ותפילה לה'. ושאר הבתים עוסקים בעקדת יצחק. בואו נצייר את זה על הלוח-

בית א- ראש השנה ותפילה.

הבתים הפנימיים- סיפור העקדה

הבית האחרון- ראש השנה ותפילה.

מבנה זה נקרא- מבנה מסגרת וניתן למצוא אותו גם בסיפורים ולא רק בשירים.

 

מה הקשר לדעתכן בין ראש השנה לעקדת יצחק?..

 מדוע הפייטן בחר להשתמש דווקא בסיפור העקדה בתפילת ראש השנה?-

משום שעקדת יצחק היא זכות אבות מאוד גדולה וחשובה בהיסטוריה היהודית לאורך כל השנים אנו רואות אמנים שונים המתייחסים לעקדה, לא רק פייטנים גם משוררים, פסלים, סופרים, ועוד.... משום שהעקדה היא נקודת ציון מרכזית אצל עם ישראל- היא מסמלת אמונה בקב"ה.

ד.       עבודת כיתה- לכתוב ליד כל מאפיין של הפיוט- מהשיעור הקודם את יישום שלו בפיוט שלנו.

-          לתת לבנות לקרוא את מה שכתבו.

ה.       סיום- ראינו אם כן שיעור זה את המסר העוצמתי של הפיוט שלא בכדי נכנס לתפילת ראש השנה ואצל חלק מהקהילות גם ליום הכיפורים.

 

עבודת סיכום " עת שערי רצון"

א.    מבנה הפיוט:

הבית הראשון והבית האחרון בפיוט שונים משאר הבתים בנושא שלהם.

שני הבתים " החיצוניים" הללו עוסקים ב______________ ושאר בתיי הפיוט עוסקים ב______________. בתים אלו כמו עוטפים את הבתים הפנימיים ויוצרים מסגרת לפיוט.

ב. נסמן בפיוט:

1. חרוזים.

2. כינויים בפיוט: כינויי שרה, אברהם, יצחק, ואלוקים.- כל אחד בצבע שונה)

3. בחרו שני כינויים והסבירו מדוע לדעתכם הפייטן בחר בכינוי זה?

__________________________________________________________________________________________________________

ג. פיוט זה נאמר בחג________________.הוא נחשב לפיוט סליחות.

 

שיבוצים במדרש- עבודה להגשה עם ציון

הפיוט " עת שערי רצון" מבוסס כולו על הסיפור התנכ"י של _____________.

הפיוט מוסיף לסיפור התנכ"י פרטים שלא מופיעים בתנ"ך אך מופיעים במדרשים. המדרשים נועדו לעיתים למלא פערי מידע בתנ"ך.

לפניכם שלושה מדרשי חז"ל המשובצים בפיוט. כתבו מתחת לכל מדרש מהן השורות בפיוט המקבילות לו?

1.      "עשרה ניסיונות נתנסה אברהם אבינו עליו השלום ועמד בכולם, להודיע כמה חיבתו של אברהם ."

                                      משנה מסכת אבות ה'

 

השורות מהפיוט:__________________

                      _________________

2.      אמר לה ( לשרה): את יודעת כשאני ( אברהם) הייתי בן ג' שנים הכרתי את בוראי, והנער הזה       (יצחק) גדל ולא התחנך ויש מקום אחד רחוק ממנו מעט ששם מחנכים את הנערים. אקחנו ואחנכנו שם.

אמרה לו ( שרה ) : לך לשלום.

                                              תנחומא, פרשת וירא, פסקה כ"ב

 

השורות מהפיוט: ________________   ________________

                       _______________   _________________

                       ______________     _________________

 

3. בנה אברהם את המזבח, סידר את העצים ועקד את יצחק על גבו. נטל אברהם את המאכלת ( סכין) לשחטו, אמר לו יצחק: אבא אוסרני בידי וברגליי, שהנפש חצופה היא שלא אראה המאכלת בא עלי ואקרטע ואיפסל מן הקרבן. כפתו אביו. כיוון שבא ליתן את מאכלת על צווארו, באו המלאכים והיו בוכים לפניי הקדוש ברוך הוא...

                             

השורות מהפיוט: ______________

                        ______________  ____________

 

 

חדש באתר

פורים קטן
שיעורים לחודש אדר

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן