תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > חינוך לשוני > כיכר השמחה וכיכר העצב- חלק א

כיכר השמחה וכיכר העצב- חלק א

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ה-ו
נושא: קליטת עליה, התמודדות עם קשיים

גילוי משמעויות מפורשות בטקסט ע"י ניבוי השערה ואימות.

פתיחה למורה- היחידה תעסוק ביצירה המורכבת משלושה  סיפורים השזורים זה בזה: סיפור מציאותי, סיפור דמיוני ומשל.

מטרת שפה:  

  • גילוי משמעויות מפורשות בטקסט ע"י ניבוי השערה ואימות (שיעור ראשון).
  • אפיון דמויות בסיפור עפ"י מעשיהם מחשבותיהם וקשריהם עם דמויות נוספות (שיעור שני).
  • זיהוי מסר מרכזי ביצירה ע"י משל (שיעור שלישי).

מטרת תוכן : הזדהות עם הדמויות בסיפור, מודעות ליכולת לשנות מצבי קושי ועצב.

מטרה ערכית: העצמת כוח התלמידים בעשיית חסד לזולת.

 

פתיחה 

נכתוב את שם הסיפור על הלוח - ככר השמחה וככר העצב.

נשאל את התלמידים:

  • על מה יסופר בסיפור?

נבקש מכל התלמידים לכתוב את ההשערות שלהם במחברת.

נכוון את התלמידים לשים לב לשם הסיפור: 

  • מה המרכיבים של  שם הסיפור?
  • מה מספר המרכיבים?
  • מה המשמעות?

 

מפגש ראשוני עם המקור

התלמידים יקראו את הסיפור קריאה דמומה.

לאחר הקריאה ננהל דיון בכיתה:

  • במה דומה הסיפור ששיערתם לסיפור שקראתם במה שונה?

תלמידים המעוניינים לשתף את ההשערה והאימות, יציגו לפני הכיתה ויקבלו משוב אם השערתם כללה את הכותרת.

 

שעורי בית

נבקש מהתלמידים לערוך רשימת  מילים המביעות קושי בסיפור.

חדש באתר

מורים עושים רוח
מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו- מורים עושים רוח- לקבל השראה, למצוא רעיונות, להתייעץ, לשתף ולשאול שאלות.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן