תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > חינוך לשוני > כיכר השמחה וכיכר העצב- חלק ב

כיכר השמחה וכיכר העצב- חלק ב

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ה-ו
נושא: קליטת עליה, התמודדות עם קשיים

אפיון דמויות בסיפור עפ"י מעשיהם מחשבותיהם וקשריהם עם דמויות נוספות.

פתיחה למורה- היחידה תעסוק ביצירה המורכבת משלושה  סיפורים השזורים זה בזה: סיפור מציאותי, סיפור דמיוני ומשל.

מטרת שפה:  

  • גילוי משמעויות מפורשות בטקסט ע"י ניבוי השערה ואימות (שיעור ראשון).
  • אפיון דמויות בסיפור עפ"י מעשיהם מחשבותיהם וקשריהם עם דמויות נוספות (שיעור שני).
  • זיהוי מסר מרכזי ביצירה ע"י משל (שיעור שלישי).

מטרת תוכן: הזדהות עם הדמויות בסיפור, מודעות ליכולת לשנות מצבי קושי ועצב.

מטרה ערכית: העצמת כוח התלמידים בעשיית חסד לזולת.

 

פתיחה והזמנה ללימוד

נקרין את השיר של חיים נחמן ביאליק ונקריא אותו:

"מִן הַחלוֹן פֶּרַח עָצִיץ

כָּל הַיּוֹם הַגַּנּהּ  יָצִיץ.

כָּל חֲבֵרָיו שָם בַּגַּן,

הוּא לְבָדוֹ עוֹמֵד כָּאן".

נבקש מהתלמידים לבחור מילה אחת המתארת את הרגשת הפרח. נרשום את הצעותיהם על הלוח (קרוב לודאי שיכללו את מלים הנוגעות ל: בדידות, געגוע, חוסר אונים, עצבות).

  • מה המשותף בין הפרח בשיר של ביאליק לגיבורה בסיפור (היעזרו בשעורי הבית  של השיעור הקודם)?

יש דמיון ושוני בין הפרח לגיבורה. שניהם חווים קושי דומה. אך בשונה מהגיבורה בסיפור שיוצאת מהבדידות הפרח נותר בבדידותו. בשיעור הקרוב נלווה את נועה ניוטה מקרוב, עם הקושי ועם ההיחלצות ממנו שהיא חווה.

 

מפגש  ראשוני  עם הטקסט

נקרא את תחילת הסיפור המציאותי, סיפור המסגרת, הקושי של ניוטה בסיפור:

  • שאלה מכוונת: מה הקשיים של הגיבורה? 

"ונועה ניוטה נשארה לבדה. היא גררה את השולחן הזר למרכז החדר, טיפסה על הכיסא והציצה בעד החלון. בחוץ לא היה כלום, כלומר – היה שם משהו בשפע רב: חול!  לא עצי גן ולא עצי פרי, אף לא פני אדם. גם בבית שבו השתכנו היו כל הקומות ריקות, כי הדיירים שעתידים היו לגור פה לא הגיעו עדיין לארץ. רק הם הזדרזו ובאו הנה ראשונים, כאילו בלעדיהם לא היו יכולים להסתדר. והיא, ניוטה שהייתה תלמידה מצטיינת במחלקה הרביעית, חייבת עתה ללמוד קרוא וכתוב מהתחלה. "אל תקשי עלינו", אומרת אימא, "גם בלעדי זה די קשה לנו."  ומי אשם בכך אם לא הם? מי בכלל ביקש מהם לבוא הנה? הרי שם נשארו חברותיה הטובות, היער, הטיולים אל הנהר, הגנים היפים שבכיכר העיר. ניוטה העבירה את הכיסא אל החלון שמִן העֵבר האחר, שבעדו נראו שלושה עצים רזים וילדים משחקים בכדור. אתמול ניגשה אליהם, אך הם לא שיתפו אותה, ואחד מהם אפילו משך בצמתה. שוב גררה נועה ניוטה את הכיסא והעמידה אותו אצל השולחן. מאחת התיבות שלפה לה ספר וישבה לקרוא. כעבור רגע הרימה את עיניה מהדף. אין בכך טעם. אין זו השפה שבה מדברים הילדים שבחוץ."

נחזור לשאלה המכוונת. נמשיך ונשאל:

  • מה קשה לגיבורת הסיפור ביותר?
  • למה היא זקוקה, אם כך?

לתלמידים מתקשים יש לדון תחילה:

  • מיהי גיבורת הסיפור?    
  • מה אנחנו יודעים עליה?
  •  למה היא עצובה כל כך?

 

התבוננות והבנה

נבקש מהתלמידים לקרוא קריאה שנייה של הסיפור (קריאה דמומה). במהלך הקריאה נבקש מהתלמידים לציין את מילות החסד. ולעצור את קריאתם כשהמצב של נועה ניוטה משתנה מעצב לשמחה.

דיון במליאה:

  • מדוע בחרתם דווקא ברגע הזה?
  • מה העיד עליו שהוא רגע של שינוי?
  • מי אחראי לשינוי הזה, לדעתכם?

הגורם המחולל את הטוב  והשינוי בסיפור הוא:

  1.  האישה גזוזת השיער(החלק המציאותי בסיפור).
  2. מוני ולי הדמויות טובות הלב (הן אינן מציאותיות ומוצגות בסיפור גם כפרי דמיונה של נועה ניוטה (ובכך נעסוק בשיעור הבא).
  • מה  בעצם מיוחד באשה הזו, לדעתכם?
  • מה מאפיין אותה, יותר מכל?

לתלמידים מתקשים:

ערכו רשימה של דברים שקראו אודותיה  (בסצנת הבאת הרהיטים, בדברים שאבא של נועה ניוטה מספר עליה במהלך הסיפור, ובסצנת לקיחת הרהיטים).

  • מה לומדים מהמעשים שלה?                                                                                        

 

הפנמה

נחלק את הכיתה לזוגות כל זוג יקבל שני חצאי לימון.

משימה:

בן זוג אחד אמור ללקק/ לאכול את הלימון במשך חמש דקות, בלי לעשות פרצוף חמוץ או מעוות. -תפקידו של בן הזוג השני הוא להצחיק ולשמח אותו בכל אופן שעולה על דעתו, כדי למנוע ממנו לעשות פרצוף חמוץ כזה, (שהוא כמעט בלתי נמנע, כשאוכלים משהו חמוץ) .

אחרי חמש דקות מתחלפים בתפקידים.

דיון במליאה

  • באיזה אופן המשימה הזאת קשורה לסיפור, לדעתכם?
  • כיצד מסמל הלימון את האישה גזוזת השיער בסיפור? (מטפורה,בתוספות למורה).

מוני ולי הם דמויות הנולדות בזכות הישיבה על הכסא מעוטר הלימונים שהביאה האישה גזוזת השיער, שהיא עצמה בעלת פרדס לימונים.

במעשיה של האישה, כמו גם במשימה שביצעתם יחד, לא היה ניסיון להתעלם מהחמיצות של המצב שנועה ניוטה נתונה בו, אלא לטעום ולחוש אותו היטב, ולנסות להמתיק אותו לא על ידי סוכר (שהיה מטשטש את התחושה החמוצה ולא פותר אותה) אלא על ידי טוב לב, נדיבות וחסד.

האישה (או למעשה, לי ומוני הדמיוניים) נותנת לה לטעום מהחמוץ ביותר, אבל מלווה אותה שם, ומושיטה לה יד. ממש כפי שעשו התלמידים בתרגיל שלהם.

 

סגירה שהיא פתיחה

  • האם פעם הרגשתם שמישהו מושיט לכם יד ועוזר לכם לצאת מעצב לשמחה?

כתבו על כך. תלמידים המעוניינים לשתף את החברים בכיתה יקריאו את כתיבתם.

חדש באתר

השתלמויות בבתי ספר
אנו מציעים לבתי ספר השתלמויות שנתיות ומפגשים חד פעמיים לאורך השנה ובחופשת הקיץ וכן ליווי פדגוגי מתמשך. רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן