תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > חינוך לשוני > חסד- חלק ג

חסד- חלק ג

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ג-ד
נושא: חסד

החסד הוא ערך נשגב הקשור לאבותינו, אך הוא שייך גם לעולמנו, עולם הילדים.

פתיחה למורה- שיעור זה הוא השיעור השלישי מבין שלושה שיעורים בנושא חסד. 

מטרות:

מטרת תוכן: ישנם שלושה סוגי חסדים עיקריים: חסד בממון, חסד בגופו, חסד בדיבור. כל אדם בכל גיל ומצב יכול לעשות חסד.

מטרות שפה:

  • בפתיחה: כתיבת הגדרה. עיון במילון.
  • בשיעור הראשון: סוג ספרותי מדרש אגדה (בכתות חזקות –אפשרות ללימוד עימוד של הטקסט במחשב).
  • בשיעור השני: השוואת תוכן ויזואלי לטקסטואלי (בין תמונות לתוכן כתוב) כתיבת יומן שבועי בנושא החסד.
  • בשיעור השלישי: לימוד סיפור, שמעביר את המסר של התמצית באופן ברור, תוך הערכת התנהגותו של הגיבור .(והשוואתה להתנהגות התלמידים באותו מצב).

 
פתיחה

נזכיר לתלמידים את מה שהיה בשיעורים הקודמים על חסד. נזכיר להם את המדרש שלמדנו ואת הדיונים והתמונות מהשיעור הקודם. 

נפתח בהתייחסות ענפה לשיעורי הבית ולתוצרים אותם הילדים היו צריכים להביא איתם (רישום והבעה של מצווה שהיא חסד שעשו במהלך השבוע).

במהלך השיעור נקרא את הסיפור המשעשע על יונתן שמחפש לעשות חסדים כמו אברהם אבינו מאת אורית גולן מרטין מתוך הספר: "ניסיון ולא ביזיון ". הסיפור נקרא "הסיפור על יונתן".

 

מפגש ראשוני עם המקור

נחלק את התלמידים לזוגות. התלמידים יקראו את החלק הראשון של הסיפור עד שיונתן מאוכזב מהמפגש עם סבא. (המלצה –בזמן הקריאה ילד אחד ישחק את יונתן וילד אחר ישחק את הדמויות האחרות).

נשאל את התלמידים:

  • מה דעתכם על יונתן בהסתמך על שני השיעורים הקודמים בנושא חסד?
  • מה הטעות של יונתן?
  • איך הייתם אתם נוהגים במצבו?

במליאה-נקרא את החלק השני של הסיפור.

 

התבוננות

דיון:

  • האם מישהו מכם חווה פעם חוויה כזו כמו של יונתן?
  • מה גרם ליונתן או לכם אכזבה?
  • האם נראה לכם שיונתן הפיק לקח מהשיחה עם אמו?

למורה: האכזבה נובעת מפער בין השאיפה למציאות בין החלום לשגרת היום- יום וצריך לנסות להצליח להגשים את החלום בגבולות המציאות, לגשר על הפער. יונתן שמע סיפורים על אברהם אבינו, התלהב מאד ורצה ללכת בדרכו, זה נהדר, אך צריך לדעת איך לגשת לביצוע. בזה יונתן טעה ובזמן שחיפש וחיפש חסדים הוא פספס חסדים גדולים שצצו מתחת לאפו, אך הוא לא הבין שאלו חסדים. הייתה לו טעות בהגדרת חסד.

העתיקו למחברותיכם את רשימת הבקשות שבקשו בני המשפחה מיונתן בטבלה:

הדמות המבקשת

המעשה

איך התנהג יונתן?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
  • היכן טעה יונתן?

 

הפנמה

נצלם לתלמידים לוח שנה חלקי ובו רק ימי החופשה הגדולה.

  • נסו לבנות לוח חופש לתלמיד בכתה ג-ד רשמו בכל יום מעשה אחד אפשרי של חסד מסוגים שונים.

ניתן ליצור במסמך גוגל  ולשתף ואז כל אחד יוסיף רעיון לאותה טבלה שתהיה טבלה כיתתית. בעזרת טבלה זו נוכל לצאת לחופשה בסוף הלימודים עם מאגר רעיונות לעשייה חיובית בקיץ.

 

סגירה שהיא פתיחה

משוב בסבב כתתי:

  • מה התחדש לך בנושא של חסד בשלושת השיעורים?
  • האם אתה מתכוון לשנות משהו בהתנהגותך בעקבות כך?
  • האם נוכל לשנות בכתה דברים בעקבות הלימוד?

(אם התלמידים לא יציעו, המורה יכול להציע הקמה של וועדת חסד, ועדת ביקור חולים וכו'.. מערך סיוע בהפסקות לתלמידים הצעירים מכתות א-ב)

נכין יחד עם התלמידים להכין פלקט נאה לכתה "עולם חסד ייבנה".

חדש באתר

משנכנס אדר
שיעורים לחודש אדר

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן