תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > חינוך לשוני > לדוד ה'- חלק א

לדוד ה'- חלק א

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ג-ד
נושא: לדוד ה' אורי וישעי

היחידה תעסוק במזמור כ"ז בתהילים ובלחנים שונים שחוברו למזמור המבטאים בטחון בקב"ה. הביטחון בה' בכל מהלך החיים גם במצבים קשים הוא אבן יסוד באמונה המאפשר התמודדות במצבים קשים. היחידה בנויה בלמידה עפ"י שונות הלומדים בכיתה.

פתיחה למורה-  מזמור זה הוא מזמור תפילה ובקשה של אדם הבוטח בקב"ה. המזמור נאמר אצל הספרדים כל יום לפני תפילת ערבית. האשכנזים נוהגים לאומרו מראש חודש אלול עד הושענא רבה בסוף התפילה. מנהג זה נלמד ממדרש תהילים: "ה' אורי"-ר"ה . "ישעי"- יום הכיפורים. "יצפינני בסוכו"- חג סוכות.

מטרות:

מטרת שפה:  

  • שימוש במילון ,אוצר מילים (שיעור מטרים)
  • הכרת דימויים והבחנה בקשרי משמעות בין מילים נרדפות (המחשת המידע תעשה ע"י ארגון הטקסט) (שיעור ראשון ושני)
  • הענקת חוויה אסטטית  מוזיקלית בעקבות  הבנת המזמור (שיעור שלישי)

מטרת תוכן:  

  • לימוד משמעות המזמור המופיע בתפילה:
  • האמונה בנוכחות ה' בכל מקום ובכל מצב יוצרת בטחון לאדם ומהווה משענת איתנה.

מטרה ערכית:  חיזוק הביטחון בה' ע"י אימון ועבודה עצמית.

 

פתיחה והזמנה ללימוד

למורה- פתיחה זו היא פתיחה לשלושת השיעורים בנושא, ועל כן היא ארוכה יחסית. הפתיחה עוסקת בנושא הפחד.

נשאל את התלמידים:

  • נסו להיזכר פעם אחת שפחדתם בה, מה היה שם?
  • מה קורה לנו כשאנחנו מפחדים?  מה אנחנו מרגישים? איפה אנחנו מרגישים את הפחד?
  • איך אנחנו מתגברים על הפחד? מה עוזר לנו להתגבר על פחד? אתם יכולים להיזכר במשהו שעזר לכם פעם כשממש פחדתם?

אפשר להרחיב את הדיון על הפחד דרך חיבור בין תחושות בגוף לפחד.

נשאל את התלמידים:

  • איזה ביטויים אתם מכירים שמתייחסים לתחושות של פחד?

נבקש מהתלמידים לצייר אדם שפוחד.

נדבר איתם על הציורים:

  • איך נראה הפחד?
  • באיזה חלקים של הגוף הוא בא לידי ביטוי?
  • איזה צבעים נבחר לצייר פחד?

התלמידים יתמקדו בסיפור אחד בו הם חוו פחד.

אפשרות א: התלמידים יתחלקו לזוגות.

  1. שלב ראשון: תלמיד ישמע את המקרה של חברו ולהיפך.
  2. שלב שני: כל אחד יציע לחברו דרך או הצעה להתגבר על הפחד.

אפשרות ב: התלמידים יכתבו את הפחדים שלהם ללא שם. נאסוף את הפתקים עם המקרים ונחלק לכל תלמיד מקרה פחד אחד. כל תלמיד יציע דרך התמודדות עם הפחד המתואר במקרה.

לסיכום החלק הזה בשיעור, ניתן לרשום על הלוח את ההצעות השונות להתמודדות עם הפחד. מומלץ לתמצת כל הצעה למילה אחת.

 

מפגש ראשון עם המקור

גם דוד המלך נפגש בחייו עם תחושות של פחד. אחד המזמורים בספר תהילים עוסק בהתמודדות של דוד המלך עם הפחד. ננסה יחד ללמוד מדוד המלך כיצד להתמודד בזמן פחד.

נקרא יחד עם התלמידים את הפרק (כז) מתוך התנ"ך או הסידור.

שאלות מכוונות קריאה:

  • אלו ביטויי פחד מופיעים במזמור?
  • מה זה אומר לנו?

 

התבוננות

הרחבת אוצר מילים-  בכיתות חזקות אפשר לתת שעורי בית את המילים הקשות והתלמידים יגיעו לשיעור עם ידע באוצר המילים. בכיתות או קבוצות חלשות יש ללמד את המילים הקשות בכיתה ע"י מילון.

  • כשלו-מעדו
  • מחנה-מחנה צבא
  • נועם-יופי,הוד והדר
  • יצפינני-יחביא אותי ישמור עליי
  • סתר-יחביא אותי
  • צור – סלע
  • אף עבדך-אל תדחה
  • אורח מישור- דרך מישור, ישרה
  • שוררי-אויבי
  • צרי-אויבי

חדש באתר

השתלמויות בבתי ספר
אנו מציעים לבתי ספר השתלמויות שנתיות ומפגשים חד פעמיים לאורך השנה ובחופשת הקיץ וכן ליווי פדגוגי מתמשך. רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן