תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > ספרות > מאויב לאוהב- חלק א

מאויב לאוהב- חלק א

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ז-ח
נושא: מאויב לאוהב

לעיתים אנחנו רוצים מאוד להשיג דבר כלשהו אבל הקשיים בדרך להשגתו נערמים ומקשים עלינו להגשימו. בסיפורנו נלמד להאמין שהקשיים יכולים להפוך גם לאוהבים.

פתיחה למורה- שיעור זה הוא שיעור ראשון מבין שני שיעורים על הסיפור 'מאויב לאוהב'. 

מטרות:

מטרות שפה:

  • היכרות עם הסופר ש"י עגנון.
  • היכרות השפה העגנונית (מטובלת בלשון חז"ל, שפה הומוריסטית, אירונית).
  • מושגי יסוד בספרות: אלגוריה, האנשה.
  • צירופי לשון עם המילה רוח. 

 

 פתיחה והזמנה ללימוד

"פעם אחת נזדמנתי לשם [לתלפיות], ראיתי שהמקום נאה והאוויר צח והרקיע תכלת טהורה והארץ רחבת ידיים, טיילתי לי להנאתי. פגע בי רוח. אמר לי, מה אתה עושה כאן? אמרתי לו, מטייל אני. אמר לי, מטייל אתה? טפח על ראשי וזרק את כובעי."

זהו  ציטוט מתוך דבריו של גיבור הסיפור- נסו לפענח:

  • היכן מתרחש הסיפור?
  • מי הן הדמויות בסיפור?
  • מה מסמל הרוח?
  • מה הם היחסים בין שתי הדמויות?

 

מפגש ראשוני עם המקור

חלוקת הסיפור לתלמידים ושמיעת הסיפור בכיתה.

 

התבוננות 

נשלים עם התלמידים את התרשים הבא. מומלץ לצייר אותו על הלוח. 

המסר המרכזי שעולה מהתרשים הוא שככל שהרוח הולכת ומתחזקת  אז האדם הולך גדל ומתגבר.

התלמידים יתבקשו לצטט מהסיפור משפטים המתארים את מערכת היחסים בין המספר לרוח בתחילת הסיפור ובסופו:

תחילת הסיפור

סוף הסיפור

·         

·         

·         

·         

·         

·         

 

נערוך דיון בכיתה:

  • כיצד הכותרת של הסיפור משקפת ותורמת להבנת מערכת היחסים בין הגיבורים?
  • מיהו הרוח?

למורה- בדיון על הרוח יש הזדמנות להעלות את המושגים אלגוריה והאנשה. כמו כן ניתן לדבר על צירופי לשון המופיעים בסיפור עם המילה רוח.

התבוננו בציור של שי צ'רקה:

 

  • זהו את המספר. כיצד זיהיתם אותו?
  • כתבו אילו קשיים יש לאדם שמגיע לשכונה ומקום חדש?
  • האם יש בכיתה מישהו שעבר דירה בשנה האחרונה? האם אתם מכירים מישהו שעבר דירה לאחרונה? אם כן – מה דומה (ומה נוסף או שונה) בחוויותיו ביחס לגיבור הסיפור?

 

הפנמה

"וליבי אוי ליבי מושכני למקום שהבריחוני משם"- כתיבה אישית במחברת.

בחרו אחת ממשימות הכתיבה הבאות:

  1. כתבו יומן אישי של גיבור הסיפור,  ביומן התייחסו לנקודות הבאות:
  • קשייו של הגיבור
  • התלבטויות ודרכי התמודדות
  • מחשבות על יאוש והתגברות
  1. כתבו רשמים (מדמיונכם) של השכנים הפוגשים בגיבור שלנו.
  • מה הם מרגישים ועושים שהם רואים חבר חדש בשכונה?
  • האם הם יכולים לעזור לו? כיצד ומה היו מציעים לו לעזרה?

 דיון בכיתה- בירור המקום האישי.

לשיקול דעת המורה האם להמשיך לחלק זה בהפנמה, או לדלג עליו.

  • אילו מאוויים אישיים אתם מאוד הייתם רוצים להגשים?
  • מהם הקשיים העומדים בדרככם?
  • אלו דברים יכולים לעזור לנו להתגבר על הקשיים ולהתחזק?
  • איך ניתן להפוך את הקשיים לאוהבים?

 

סגירה שהיא פתיחה

חז"ל אמרו:

"איזהו גיבור שבגיבורים – זה שעושה שונאו לאוהבו"

האם אתם מכירים אנשים מההווה או מההיסטוריה שהייתם מגדירים לפי חז"ל "גיבור שבגיבורים" – מדוע?

 

חדש באתר

מספרים בפיוט- הלל בארובה
סיפורו של הלל מזמן אותנו לשיח על התמדה, ועל לימוד תורה בימים של קור וחורף

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן