תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > ספרות > מאויב לאוהב- חלק ב

מאויב לאוהב- חלק ב

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ז-ח
נושא: מאויב לאוהב

לעיתים אנחנו רוצים מאוד להשיג דבר כלשהו אבל הקשיים בדרך להשגתו נערמים ומקשים עלינו להגשימו. בסיפורנו נלמד להאמין שהקשיים יכולים להפוך גם לאוהבים.

פתיחה למורה- שיעור זה הוא שיעור שני מבין שני שיעורים על הסיפור 'מאויב לאוהב'. 

מטרות:

מטרות שפה:

  • היכרות עם הסופר ש"י עגנון.
  • היכרות השפה העגנונית (מטובלת בלשון חז"ל, שפה הומוריסטית, אירונית).
  • מושגי יסוד בספרות: אלגוריה, האנשה.
  • צירופי לשון עם המילה רוח. 

ניתן לערוך את תחילת השיעור כמליאה בכיתה, או כדף עבודה בזוגות.

 

פתיחה

נזכיר את השיעור הקודם בו למדנו את הסיפור- מאויב לאוהב של ש"י עגנון.

לשיעור נביא שטר של חמישים שקל לכל תלמיד/ה (אפשר לרכוש בחנות צעצועים שטרות מעין אלו). מהשטר נלמד את מה שכתב הסופר בקבלת פרס נובל.

התלמידים יתחלקו לזוגות ויכינו תעודות זהות של הסופר, על פי השטר ועל פי ידע כללי. תעודת הזהות תכלול את הנקודות הבאות:

  • שם פרטי
  • שם משפחה שהשתנה לאחר כתיבת יצירתו עגונות
  • שנת לידה
  • שנת קבלת פרס נובל
  • קצת משמות יצירותיו

נעמיק בדברי עגנון בפרס הנובל יחד עם התלמידים:

  1. מי היו מוריו?
  2. מה מקומם של כתבי הקודש בכתביו?
  3. נחפש את העקבות לדברים אלו בסיפור שלמדנו 'מאיוב לאוהב'.

נבקש מכל זוג תלמידים לחפש כמה דוגמאות ולצטט אותן.

  1. מה משמעותו של הבית בעיני עגנון, על פי מה שכתב בפרס הנובל ועל פי מה הסיפור 'מאיוב לאוהב'?

נציג בפני התלמידים את תמונת חדרו של עגנון.

נבקש מהתלמידים לבחון, מה אנחנו יכולים ללמוד על ש"י עגנון על פי תמונת חדרו.

 

התבוננות מחודשת בסיפור

לאחר כל הלימוד כדאי ורצוי לקרוא שוב את הסיפור בחלוקת תפקידים (התלמידים יקחו חלק בקריאה) ולחשוב אילו דברים אנחנו לוקחים מיצירה חשובה זו.

  • האם אפשר לקחת סיפור אלגורי ולחשוב שאפשר להתאים אותו למציאות חיינו?
  • מהיכן אדם שואב כוחות להתמודד עם קשיים בחיים ?

 

סגירה שהיא פתיחה

חז"ל אמרו:

"איזהו גיבור שבגיבורים – זה שעושה שונאו לאוהבו" 

  • האם אתם רואים את התממשותה של אימרת חז"ל זו בדוגמאות מהחיים?

 

חדש באתר

השתלמויות בבתי ספר
אנו מציעים לבתי ספר השתלמויות שנתיות ומפגשים חד פעמיים לאורך השנה ובחופשת הקיץ וכן ליווי פדגוגי מתמשך. רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן