תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > חינוך לשוני > משל הצרצר והנמלה

משל הצרצר והנמלה

אפרת מונדני
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ג-ד
נושא: משל הצרצר והנמלה

נלמד בשיעור על התמודדות עם קונפליקט, והכרעה כאשר רגשות וערכים מתנגשים זה בזה.

מטרות: 

  • התלמידים יצליחו לענות על שאלות ברמות חשיבה שונות.
  • התלמידים יכירו את המושג "קונפליקט פנימי".
  • התלמידים ידעו להעמיד רגשות וערכים מתנגשים זה מול זה.
  • התלמידים יציעו רעיונות לפתרון קונפליקט ויצליחו להכריע בקונפליקט.

           

מהלך השיעור

לתלמידים יחולק דף ובו מופיע החלק הראשון של משל  "הצרצר והנמלה" על-פי איבאן קרילוב, עד למילים "אנא תני לי פת דקה פן אמות בעוד דקה". מומלץ שהמשל יחולק לשני חלקים על שני דפים שונים.

המורה תקריא את המשל עד למילים: " ...פן אמות בעוד דקה".

המורה תפנה אל התלמידים את השאלות (וכמובן תבקש נימוקים לדעותיהם) :  

  • איך לדעתכם הרגישה הנמלה כשהצרצר פנה אליה בבקשה לקבל אוכל ומחסה?
  • כיצד לדעתכם צריכה הנמלה לנהוג עם הצרצר?
  • האם לדעתכם מגיע לצרצר שהנמלה תיתן לו אוכל?
  • מה אתם הייתם עושים במקום הנמלה?                                                    

המורה תנהל את הדיון בכיתה. כשבשלב זה המטרה היא להעמיק את השיח ואת ההבנה של הסיטואציה. המורה תעודד גם את התלמידים לשאול שאלות זה את זה כדי להעמיק את הדעות ולחדדן.

המורה תקנה לתלמידים את המושג "קונפליקט פנימי" ותכתוב את הגדרתו: התנגשות בין ערכים או רגשות מנוגדים.

המורה תחלק לתלמידים דף עם תרשים זרימה, שבו מופיעות שתי משבצות זו מול זו, ומכל אחת יוצא חץ ומשבצת נוספת.

התלמידים יתבקשו לכתוב בכל אחת מהמשבצות העליונות את אחד מהרגשות העומדים זה מול זה שיכולה להרגיש הנמלה בסיטואציה כזו. במשבצת היוצאת ממשבצת הרגשות- התלמיד יתבקש למלא מהי התגובה הצפויה של הנמלה כתוצאה מרגש זה.

לאחר שהתלמידים ימלאו את הדף המורה תסכם את האפשרויות על-גבי הלוח ותעמיד את הערכים המתנגשים זה מול זה:

מחד- הרגש של רצון לעזור לזולת במצב של קושי, ערך של גמילות חסדים וכדו'...- שיוביל את הנמלה לתת לצרצר אוכל ומחסה, אף על פי שהוא לא טרח בימי הקיץ.

ומאידך- הרצון של הנמלה לחנך את הצרצר ולהבהיר לו שצריך לטרוח ולעמול כדי להשיג דברים. הרצון לא לתת לנצל אותה, לא להרגיש "פראיירית" וכדו'... - שיוביל את הנמלה לא לתת לצרצר להיכנס לביתה, בכדי שילמד את הלקח.

המורה תציג את השאלות:

  • כיצד לדעתכם הנמלה צריכה להגיב?
  • האם ישנו אופן שבו תוכל הנמלה להגיע לפתרון שבו מצד אחד תעזור לצרצר ומצד שני גם לא תרגיש מנוצלת?

המורה תציג בפני התלמידים שני סיומים שונים למשל בגרסאות שונות:

  1.  האחד- חצי הדף השני של המשל שהוצג בחרוזים.  - שבו הסיום: " שרת? -אז במקום לאכול, קום וצא נא במחול..."
  2. השני- סרטון קצר של המשל, מתוך "בגן של דודו".  - שבו בסיום הנמלה מכניסה את הצרצר לביתה ונותנת לו אוכל, והוא בתמורה מנעים את זמנה בנגינה.

המורה תפנה לתלמידים שאלות מסוגים שונים ותעורר דיון בין התלמידים:

  • עם איזו נמלה אתם מזדהים יותר- זו שבשיר או זו שבסרטון? מדוע?
  • איזה סיום אהבתם יותר? מדוע?
  • איזה חלק של הסרטון או השיר נגע בכם ביותר?
  • האם לדעתך היית מסוגל לנהוג כמו הנמלה שבסרטון? מדוע?
  • מהן התכונות הבולטות של הנמלה על-פי כל אחד מהסיומים?
  • מהו המסר העולה מכל אחד מהסיומים?

מטרת השאלות להפגיש את התלמידים עם הערכים העולים במשל, לעורר שאלות הפנמה, הזדהות, עמדה הערכה וכדו'.

 

סיום השיעור

המורה תבקש מהתלמידים לחשוב על מקרה דומה למשל, הלקוח מחיי היום-יום שלהם, ותבקש מהתלמידים למלא דגם דומה של תרשים זרימה, המעמיד זה מול זה את שני הרגשות והערכים המתנגשים בקונפליקט זה , ומהי התגובה הצפויה היוצאת מכל רגש.

המטרה היא כמובן להפוך את הדברים לדברים רלוונטיים לחיי היום-יום של התלמידים.

השאלות שיישאלו התלמידים:

  • איזו סיטואציה בחיי היום-יום שלכם יכולה להיות דומה למוצג במשל?
  • מהו הקונפליקט העומד בפניכם באותה סיטואציה? 
  • מהם הערכים והרגשות המתנגשים? ומהי התגובה הצפויה מכל ערך?
  • מהו הפתרון שהייתם בוחרים באותה סיטואציה, ומדוע?

 אם התלמידים יתקשו להעלות סיטואציה מעצמם, המורה תוכל לכוון אותם לרעיונות, כגון:

  1. תלמיד שמבקש ממך להעתיק ש"ב או עבודה אחרי שהתאמצת וטרחת הרבה.
  2. קבוצה של ארבעה תלמידים שהייתה צריכה לעשות משימה ביחד ולהגיש למורה. שלושה תלמידים עבדו וטרחו, נפגשו מספר פעמים בכדי לעשות את המשימה. התלמיד הרביעי לא עשה שום דבר, אך בסוף דרש שיוסיפו גם את שמו על הגשת העבודה.

המורה תבקש ממספר תלמידים להציג את המקרים שחשבו עליהם. להציג את הקונפליקט, כיצד הכריעו ומדוע?

בשלב זה תאפשר המורה לשאר תלמידי הכיתה להפנות שאלות לתלמידים שיציגו את מקריהם, לקחת חלק פעיל בדיון. להוסיף את דעותיהם,להציג דעות סותרות וכדו'...- וזאת בכדי לחדד את הדיון ולהפרותו.

לדוגמה: בדוגמה שהוצגה של תלמיד שטרח הרבה על הכנת שיעורי הבית, וחבר בא ומבקש להעתיק ממנו את שיעורי הבית.

  •   מצד אחד- התלמיד רוצה לסייע לחברו, רוצה להיות מקובל בחברה וכדו'...
  •   מצד שני- התלמיד לא רוצה שינצלו אותו, חושב שזו לא עזרה אמיתית לחבר- כי אם הוא רק מעתיק הוא לא לומד מכך וכדו'...

פתרון אפשרי המגשר בין שני הצדדים: לסייע לחבר לענות על שיעורי הבית, אך לא לתת לו להעתיק אותם.

 

סיכום השיעור

המורה תשאל:

  • מה התחדש לכם בשיעור?
  • עם אילו תובנות חדשות אתם יוצאים מהשיעור?

השאיפה היא שהתלמידים באמת ידעו להתמודד עם קונפליקטים פנימיים, ולהגיע לפתרון האידיאלי אחרי שביצעו חשיבה מושכלת בנושא.

חדש באתר

משנכנס אדר
שיעורים לחודש אדר

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן