תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > ספרות > "יכול להיות שזה נגמר"?

"יכול להיות שזה נגמר"?

מירב ראובנוף
הדפסה
מקצוע: ספרות
כיתה: ז-ח
נושא: שירה מודרנית

"יכול להיות שזה נגמר"? שירו של יהונתן גפן מעלה תהיות בנוגע לרלוונטיות של המפעל החלוצי שהחל בראשית המאה ה-20, ושלכאורה לא נותרו לו דרכים לקדם את פיתוחה של המדינה. בשיעור נתוודע לתגובות שהשיר הצליח לעורר, ועל הדרכים הרוחניות והגשמיות בהן אנו מסוגלים לתרום למדינה.

לתשומת לב המורה:

בשיעור זה צריך להשתמש במחשבים והמורה צריך להיערך בהתאם.

להגיד לתלמידים שאנו לומדים שיר על החלוצים , לכתוב על הלוח "יכול להיות שזה נגמר" ? ולבקש מהתלמידים להגיד מה לדעתם היה בזמן החלוצים ונגמר ולכתוב על הלוח את הרשימה שתעלה:

 יבוש ביצות, סלילת כבישים, בניית ישובים, מחתרות וכד'.

 

קריאת השיר  עם השמעת הלחן שלו:

 

אפשרות ראשונה:

בשלב זה של השיעור כל זוג ייקח מונח אחד מכל מה שתואר בשיר על התקופה שעברה, יחפש עליו חומר במחשב, וישתף אחר כך את הכיתה.

מונחים כמו: שומר עברי, טרומפלדור, תל אביב הקטנה, ביאליק, עצי שקמים, "אנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה", ביצות, פלמ"ח, אנגלים, מחתרת, ילקוט הכזבים, ירון זהבי (מחסמב"ה) אלתרמן, תמר (מחסמב"ה).

אפשרות שניה:

כל תלמיד יקבל דף תמונות הרומזות לאישים, מקומות וארגונים הנזכרים בשיר (ראה נספח מס' 2  ), ויצטרך לברר ע"י חיפוש במחשב, או שאילת אנשים למה רומזת כל תמונה.(אפשר לעשות זאת בצורת חידון, או כתחרות בין שתי קבוצות בכיתה, מי מגלה הכי מהר את כל הרמזים בזמן קצוב).

אחרי שהתלמידים ישתפו זה את זה במה שאספו, או אחרי שיפתרו את דף הרמזים, המורה ישאל את התלמידים מה מאפיין את תקופת דור החלוצים?

מצד אחד אפשר לומר שהייתה תחושת חלוציות, חוויות סוערות, הרגשת הראשוניות וכד', מצד שני יתכן כי הדובר אומר באירוניה, שבדור הקודם היה "שמח", ללא חוקים ומגבלות, והם חשבו שהכל "פשוט נפלא", אבל יש מתח בין דורו לבין דור המייסדים, שאולי מרגיש שהארץ היא ארצו "כי לנו לנו לנו ארץ זו", ולא נותן מקום לדור הצעיר יותר.

המורה יבקש מהתלמידים להביא מהשיר ביטויים המתארים את הדור הקודם:

אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי, והכל היה פשוט נפלא עד שהגעתי .

אנשים יפים מלאים חלומות ואנו באנו ארצה לבנות ולהיבנות.
אמרו שפעם היה כאן חלום נהדר 'אבל כשבאתי לראות לא מצאתי שום דבר.

היה להם בשביל מה לקום בבוקר...

 

כאן יקיים המורה דיון עם התלמידים: האם באמת הכל נגמר? האם היה פה שמח נפלא ונהדר והיום אין כבר מה לעשות? אין בשביל מה לקום בבוקר? אין כבר שום דבר?

יתכן שאפשר בהקשר הזה גם להעלות את השאלה, מה יותר קשה לעשות, להתחיל דבר חדש, או לשמר ולהמשיך את הקיים? (אפשר לתת כדוגמא את אברהם אבינו שהתחיל בדרך חדשה, ואילו יצחק שהלך בעקבותיו, חפר אותן בארות, התמודד עם אותם קשיים כמו חטיפת אשתו ע"י מלך זר וכד').

מן הסתם יעלו דעות שונות לגבי השאלות הללו.

 

עכשיו יבקש המורה מהתלמידים להגיד מה הם עצמם יכולים לעשות למען הארץ? מה הם יכולים לתרום למדינה?

יעלו תשובות כמו: אני גר כאן, אני מתנדב, כשאהיה גדול אלך לצבא או לשרות לאומי, אולי אגור בישוב חדש או בגרעין תורני, אולי אתרום בעבודה בה אעבוד וכד'.

בשלב זה יקריא המורה שיר תשובה שכתב אלישיב רייכנר עיתונאי, עורך ופעיל חברתי דתי לאומי שגר בירוחם למשורר יהונתן גפן שכתב את השיר "יכול להיות שזה נגמר?" (ראה נספח מס' 1).

חשוב להמשיך את הדיון גם בהתייחסות לשירו של אלישיב'  ולחשוב מה אנו כחברה דתית יכולים לתרום למדינה, למשל מבחינת קליטת העלייה, הקומה הרוחנית, השאיפה למשיח ולמקדש וכד'.

 

במקום, או בהמשך לדיון בעקבות שירו של אלישיב, התלמידים ישבו בחדר מחשבים ויצרו קולאז' של תמונות הקשורות לתרומה עכשווית של החברה הדתית לאומית למדינה: ישיבות, צבא, שירות לאומי, התיישבות, גרעינים תורניים, אישים בולטים, סמלים של תנועות הנוער הדתיות, וכד' (בדומה לנספח מס'2 ).

 

ביבליוגרפיה:

  1. שיעור ובו הרחבה לשני שירים נוספים העוסקים בעניין: "אני בסך הכל" של אריה סיוון, בהשוואה לשיר "לא שרתי לך ארצי" של רחל. בשיעור מופיעה התייחסות גם לשיר "יכול להיות שזה נגמר".
  2. http://www.levladaat.org/lesson/738
  3. ניתוח השיר באתר "תרבות".

חדש באתר

השתלמויות בבתי ספר
אנו מציעים לבתי ספר השתלמויות שנתיות ומפגשים חד פעמיים לאורך השנה ובחופשת הקיץ וכן ליווי פדגוגי מתמשך. רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן