תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > חינוך לשוני > איכות הסביבה- חלק ב

איכות הסביבה- חלק ב

צוות לב לדעת
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ג-ד
נושא: הבנת חשיבות שמירת איכות הסביבה מתוך עיון במקורות יהודיים וסיפור חוויתי

היחידה תעסוק במדרש וסיפור חוויתי העוסקים בשמירה על איכות הסביבה. נתמקד בהפקת משמעות מהמדרש בפן הערכי וכיצד משמעות זו עשויה לבוא לידי ביטוי אישי ע"י התלמידים. נחזק את ערך שמירת הסביבה ושמירת העץ בסיפור "על אורן והאורן שלו" של לאה נאור.

פתיחה למורה- שיעור זה הוא חלק ממערך של שלושה שיעורים בנושא של איכות הסביבה. שיעור זה הינו השיעור השני במערך. 

מטרות:

מטרת שפה: הפקת מידע ממדרש (שיעור ראשון), כתיבת סיפור שיש בו אירוע (שיעור שני), הסקת מסקנות והבעת עמדה (שיעור שלישי).

מטרה ערכית: חיבור התלמידים לערך שמירה ואחריות סביבתית.

 

פתיחה

נכתוב על הלוח את שם הסיפור-  "על אורן והאורן שלו".

נשאל את התלמידים:

  • מה ידוע לכם על עץ האורן?
  • איזה מילים נוספות קיימות לעץ? 
  • מה התועלת בעץ?

(נכתוב את היתרונות והחשיבות של העץ על הלוח).

נמשיך ונשאל את התלמידים:

  • אלה שמות ילדים הם כשמות עצים?
  • מדוע לדעתם הורים מעניקים לילד שם של עץ מסוים?

שאלות מכוונות לסיפור:

  • מה יהיה לדעתם מסופר בסיפור?

נזמין את הילדים לכתוב סיפור העונה על הכותרת "על אורן והאורן שלו".

עבודה בקבוצות או זוגות:

  • תלמיד יקרא את סיפורו לחברו או בקבוצה.
  • יתנהל דיון לגבי כל סיפור האם בסיפור יש את שני המרכיבים שבכותרת הסיפור: ילד ועץ באותו השם.

 

סיכום

נסכם את השיעור בבקשה מאחד הילדים בכיתה להקריא את סיפורו ולשתף מה היה אצלם בקבוצה (במידה ויש זמן, מומלץ לשמוע תלמידים נוספים המעוניינים להקריא את סיפוריהם). 

 

הרחבות למורה

דגשים:

  • דיון זוגי או קבוצתי יעשה במידה והכיתה מתורגלת במתן משוב לעמיתים, במידה ולא יש ללמד את התלמידים כיצד נותנים משוב.
  • נחלק לתלמידים מחוון משוב, נדגיש בפניהם שלאחר שמיעת הסיפור ימלאו קודם את המשוב בשקט לעצמם. בשלב הבא יספרו על תובנותיהם בעל פה לחברם.

בנייה של מחוון משוב ע"י התלמידים:

  • תחילה נקודה מחמיאה לתלמיד.
  • האם יש בסיפור סיפור על ילד בשם אורן
  • האם הסיפור עוסק בעץ אורן?
  • מה העלילה בסיפור?
  • האם הסיפור מותח/ מעניין?

 

חדש באתר

פורים קטן
שיעורים לחודש אדר

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן