תיכון
יסודי
גני ילדים
חומרי הוראה > יסודי > חינוך לשוני > הרקפת

הרקפת

עטרה כהן
הדפסה
מקצוע: חינוך לשוני
כיתה: ה-ו
נושא: חורף

שימת לב לשיח ולהשפעתו עלינו.

מטרות:

מטרת על: פיתוח מיומנות השיח המיטבי בקרב בנות הכיתה.

מטרות בשפה:

  • התלמידה תזהה את הרעיונות המרכזיים הקיימים בשיר.
  • התלמידה תזהה את השיח הקיים בשיר ותיישם כתיבת דו שיח.

מטרות רגשיות חברתיות:

  • התלמידה תבין את חשיבות השיח והדבור בין הסובבים.
  • התלמידה תשליך את הרעיונות המרכזיים בשיר לחיי היום יום בכיתה. 
  • התלמידה תזהה (תשווה) את עצמה מתוך האפיונים של הדמויות בשיר.

 

פתיחה

צפייה במצגת- הרקפת. ניתן להציע לתלמידות להשתתף בשירה. במהלך הצפיה במצגת נבקש מהתלמידות לחשוב מהו סוג הטקסט.

נשאל את התלמידות:

  • איך אנחנו יודעות שמדובר בשיר?

התלמידות מזהות את מאפייני השיר: בתים, שורות קצרות, פזמון חוזר.

 

גוף השיעור

שלב א: זיהוי פרטים בשיר:

נשאל את התלמידות:

  • על מי מסופר בשיר בעמוד 100?
  • על מי מסופר בשיר בעמוד 101?

התלמידות מזהות את הרקפת ואת "בת שבע" כדמויות המרכזיות.

  • מי עוד משתתף בשיר?

כל קבוצת תלמידות מזהה בבית מסוים את המשתתפים בו. סיכום הצגת המשתתפים שהתלמידות הציגו דרך תרשים שמופיע במצגת. נבקש מהתלמידות שידגישו בשיר שלהן את המשתתפים על פי מה שראינו בכיתה.

שלב ב: זיהוי השיח בשיר:

הקרנת בית ב' במצגת:

  • מי המדבר בבית זה?
  • האם הרקפת עונה לציפור?
  • למה לדעתכן הרקפת לא מדברת?
  • אם היית במקום הציפור כיצד היית מרגישה?

נכתוב על הלוח את הרגשות שהבנות מעלות.

  • האם חשוב לשוחח?
  • למה חשוב לשוחח?
  • למה תורמת השיחה בכיתה?

חלק ג: עבודה בזוגות.

משימת חובה: מתן הסבר לעבודה בזוגות. (דף עבודה).

  • הבנות כותבות מה הייתה הרקפת יכולה לומר לציפור.
  • הבנות יוצרות זוגות  דמיוניים של הפרטים היוצרים שיחה.

עבודה בזוגות:  דף עבודה הכולל, יצירת דו שיח חדש בין הרקפת לציפור ויצירת דו שיח דמיוני בין שני משתתפים נוספים בשיר.

משימת רשות: תלמידה שמסיימת עובדת בחוברת. (עמ' 102).

 

סיום

הזמנת זוג אחד מהבנות שיציגו את הדו שיח שכתבו.

סיפור קצר על הרקע של השיר.

 

שאלות סיכום וחזרה

מומלץ שהתלמידות יעבדו בקבוצות הטרוגניות על השאלות:

  • מהו סוג הטקסט?
  • כיצד אנו יודעות שזה שיר?
  • (מהם מאפייני השיר?)

הצגת בית ב' –

  • למי פונה הציפור?
  • מה היא אומרת?

הצגת הציפור

  • אילו רגשות יוצאים לציפור מהלב?
  • מה הרקפת יכולה לענות לציפור?

 

הרחבה- שיעור המשך ליחידה במסגרת כישורי חיים

שיעור ההמשך יכלול :

  • יצירת שיח מיטבי בין בנות הכיתה.
  • מטרת הפעילות לקרב בין הבנות וליצור להן סיטואציות משמעותיות הדורשות שיחה בניהן.
  • מתי בכיתה שלנו אנו יוצרים שיחה?
  • למה חשוב ליצור שיחה?

משחק קביעת פגישות: כל תלמידה מקבלת טופס של זמנים בו היא צריכה לקבוע עם בת מהכיתה "פגישה". בהפסקות המורה מודיעה על השעה שבה  שכל זוג בנות צריכות להיפגש ועל נושא השיחה בניהן. 

חדש באתר

מורים עושים רוח
מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלנו- מורים עושים רוח- לקבל השראה, למצוא רעיונות, להתייעץ, לשתף ולשאול שאלות.

מהבלוג שלנו

הרהורים על תפקידה של השמחה בבית הספר
לקראת המש... מש... משנכנס אדר – האם עודדנו את התלמידים ליצור , לשמוח או שעסקנו בעיקר בנתינת גבולות וכללים שאסור לעבור?
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו והיו חלק
מקהילת אנשי חינוך חולמים ויוצרים
אנחנו מתחדשים!!! תכף תכף ועוברים לבית חדש, לאתר חדש. מוזמנים להשתתף איתנו בבניה ובדיוקים, נשמח אם תוכלו להצטרף אלינו ולמלא את 'שאלון לב לדעת'. מחכים לכם... לכניסה לסקר לחצו כאן